Ciepłownictwo

PTEZ edukuje na temat cen ciepła i sektora ciepłowniczego. Wystartował podcast „Liczy Się Ciepło”

Ceny ciepła są istotnym zagadnieniem dla większości Polaków, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania, korzystając z ciepła systemowego. Stanowią one również ważny wydatek w budżetach gospodarstw domowych, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to zapotrzebowanie na ciepło jest największe. Aby ułatwić zrozumienie, skąd się biorą ceny ciepła i w jaki sposób kształtowany jest ich poziom, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych przygotowało serię podcastów pt. “Liczy się ciepło”, w których przybliża tę tematykę, wyjaśniając zawiłości funkcjonowania polskiego ciepłownictwa.

PTEZ podkreśla, że niezwykle ważne jest, aby mieszkańcy mieli dostęp do informacji na temat cen ciepła i mogli planować swoje wydatki oraz podejmować świadome decyzje dotyczące sposobu ogrzewania swojego domu lub mieszkania.

– Przygotowaliśmy serię podcastów, w których wyjaśniamy, jak funkcjonuje obecnie branża ciepłownicza, jak przebiega proces transformacji sektora oraz w jaki sposób konstruowane są ceny ciepła. Dodatkowo tłumaczymy, jaki wpływ na koszty ogrzewania mieszkań ma sytuacja gospodarcza i czynniki makro-ekonomiczne – podkreśla Dorota Jeziorowska, Dyrektor PTEZ. – W naszych podcastach dzielimy się wiedzą miedzy innymi na temat tego, jak działa funkcjonujący od marca mechanizm, który chroni odbiorców ciepła przed nadmiernym wzrostem cen za ogrzewanie. Wielu Polaków z pewnością słyszało o zmianach w prawie w tym zakresie, jednak uznaliśmy, że ważne jest dokładne wytłumaczenie, w jaki sposób gospodarstwa domowe mogą korzystać z tych ustawowych rozwiązań.

PTEZ chce w ten sposób odpowiedzieć na potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie ciepłownictwa, które zapewnia dostęp do ogrzewania oraz do tzw. ciepłej wody użytkowej, dostarczanej przez dystrybutorów i elektrociepłownie. Obecnie wielu odbiorców ciepła może mieć trudności ze zrozumieniem, jak działa system ogrzewania w ich domu lub mieszkaniu oraz jakie są koszty związane z korzystaniem z ciepła systemowego.

– Rolą branżowych organizacji takich jak PTEZ jest nie tylko dbanie o kształtowanie przyjaznego otoczenia regulacyjnego dla ciepłownictwa. Istotnym zadaniem, jakie na nas spoczywa, jest również edukowanie odbiorców ciepła na temat tego, jak zmienia się produkcja ciepła w Polsce, jak dostosowuje się do polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej – dodaje Dyrektor Jeziorowska. – Równie ważne jest informowanie o tym co składa się na cenę ciepła i kto ostateczne decyduje, w jakiej wysokości przychodzi odbiorcom ciepła w Polsce płacić rachunki za ogrzewanie mieszkań i domów.

Link do playlisty na kanale PTEZ na YouTube

Odcinek #1

Odcinek #2

Odcinek #3

Źródło: Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

Działy

Reklama