Agresja wojsk rosyjskich na Ukrainę była wydarzeniem determinującym działania Państwowej Agencji Atomistki w obszarze bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w roku ubiegłym. Ubiegły rok był dla PAA także czasem wytężonej pracy związanej z rolą w realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Oddajemy w Państwa ręce raport podsumowujący działania Agencji w 2022 r.
Szereg prognoz i analiz rozwoju sytuacji radiacyjnej związanych z agresją Rosji na ukraińskie obiekty jądrowe, stałe kontakty z ukraińskim dozorem jądrowym (State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine – SNRIU), całodobowa komunikacja – to tylko niektóre działania prowadzone przez Państwową Agencję Atomistyki w 2022 r. po wybuchu wojny w Ukrainie.
Należy zaznaczyć, że powtarzające się w 2022 r. działania militarne na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i w otoczeniu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, które nie powinny mieć nigdy miejsca, nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców Polski. Z uwagi na odległość elektrowni w Zaporożu od granic Polski (840 km w linii prostej), warunki atmosferyczne oraz fakt, że obecnie reaktory są w stanie wygaszania, w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz dla środowiska.
Ub. r. był ważny dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Przyjęta w listopadzie 2022 r. przez Radę Ministrów uchwała potwierdziła wybór technologii pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Rząd wybrał amerykańską technologię reaktorów AP1000. Nadzór nad bezpieczną realizacją tego przedsięwzięcia będzie sprawował Prezes Państwowej Agencji Atomistyki. Do tej roli PAA przygotowuje się już od kilku lat. Przede wszystkim wzmacniamy potencjał kadrowy. Agencja regularnie ogłasza nowe nabory na ekspertów, którzy będą pracowali jako przy realizacji roli PAA w polskim programie jądrowym. Prowadzimy również intensywny program szkoleń zagranicznych i krajowych dla pracowników PAA.
Agencja kontynuuje również działania związane z rozwojem systemu krajowego monitoringu radiacyjnego, który jest jednym z podstawowych narzędzi do informowania o bezpieczeństwie radiacyjnym w kraju. W zeszłym roku uruchomiliśmy 13 nowych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (PMS). Obecnie PAA dysponuje 54 takimi urządzeniami.
W 2022 r. inspektorzy PAA przeprowadzili 600 kontroli w jednostkach organizacyjnych, które wykorzystują promieniowanie jonizujące. Ilość tych podmiotów rośnie z każdym rokiem. PAA nie tylko je nadzoruje, ale też Prezes Agencji wydaje zezwolenia na prowadzenie takich działalności. W minionym roku w kraju przybyło ponad 100 podmiotów, które wykorzystują promieniowanie jonizujące. Najwięcej nowych jednostek, to zakłady weterynarii.
Ub. r. zapisał się również jako jubileuszowy w historii PAA – obchodziliśmy jubileusz 40-lecia istnienia. Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem, podsumowującym działania PAA w 2022 r.
Raport roczny Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki za 2022 r
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki