Ochrona środowiska

NFOŚiGW wesprze wysiłki Częstochowy w przedsięwzięciu utylizacyjnym

Dzięki dotacji w wysokości 27,4 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie unieszkodliwionych 6 tys. ton odpadów niebezpiecznych w Częstochowie. Utylizacja odpadów pozwoli wykluczyć lokalne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego.

Inwestycja w całości kosztować będzie 68,6 mln zł i pozwoli zlikwidować składowisko niebezpiecznych odpadów przy ul. Filomatów w Częstochowie. Ładunek został w 2018 r. zdeponowany w hali magazynowej, która nie spełnia wymagań do przetrzymywania takiej zawartości. Substancje umieszczono w pojemnikach oraz beczkach w kilku warstwach o wysokości 4-5 metrów.

Odpady posiadają właściwości niebezpieczne i pochodzą z podmiotów przemysłu chemicznego, farbiarskiego, lakierniczego, petrochemicznego, motoryzacyjnego itp. Z analizy przeprowadzonej  przez laboratorium analityczno-kryminalistyczne na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach wynika, że odpady zawierają substancje rakotwórcze, substancje łatwopalne oraz posiadają właściwości drażniące i żrące (ze względu na wartość pH).

Wparcie NFOŚiGW zostanie przyznane z programu priorytetowego – Racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona ziemi. Usuwanie porzuconych odpadów (2022) i pozwoli na sfinansowanie 40% zamierzonych działań. Umowę o dofinansowanie podpisano w maju br.

Przedsięwzięcie utylizacyjne będzie prawnie uregulowane art. 26a Ustawy o odpadach, oraz decyzją Prezydenta Miasta Częstochowy.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Działy

Reklama