Projekt Kujawy Go4ECOPlanet, który ma na celu wychwycenie 100% emisji CO2 w Cementowni Kujawy, wkracza w kolejny etap. W czerwcu Lafarge (Grupa Holcim) otrzymał decyzję środowiskową oraz podpisał umowę z firmą Protech Sp. z o.o. z Włocławka na przygotowanie projektu budowlanego instalacji do wychwytania CO2. Dzięki zastosowaniu technologii CCS i wychwytywaniu emisji, w zakładzie będzie produkowany jeden z najbardziej ekologicznych cementów na rynku krajowym i europejskim. Projekt Kujawy Go4ECOPlanet jest pierwszym przedsięwzięciem w zakresie wykorzystania CCS na przemysłową skalę w Polsce.
13 czerwca br. Burmistrz Barcina (woj. kujawsko-pomorskie) wydał pozytywną decyzję środowiskową dla projektu Kujawy Go4ECOPlanet,, po zaopiniowaniu przez właściwe organy ochrony środowiska. Decyzja potwierdza, że założone rozwiązania projektowe dotyczące budowy i eksploatacji instalacji odpowiadają standardom środowiskowym.
– Kolejny ważny etap we wdrożeniu technologii CCS w Cementowni Kujawy jest za nami – mówi Jolanta Zdunowska, Dyrektor Techniczny Projektów Wychwytywania i Składowania CO2 w Lafarge Polska. Uzyskanie decyzji jest niezbędne do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Planujemy zamknięcie wszelkich formalności potrzebnych do rozpoczęcia budowy do końca pierwszej połowy 2024 r. Uruchomienie instalacji wychwytującej dwutlenek węgla w Cementowni Kujawy przewidujemy w 2027 r. – dodaje Zdunowska.
W czerwcu Lafarge wybrał również firmę Protech Sp. z o. o. z Włocławka do przygotowania projektu budowlanego instalacji do wychwytywania CO2. Protech specjalizuje się w realizacji projektów wielobranżowych dla przemysłu. Instalacja do wychwytywania CO2 w Cementowni Kujawy będzie stanowić kompleks obiektów na terenie zakładu. Zadaniem wybranej firmy będzie przygotowanie dokumentów niezbędnych do wniosku o pozwolenie na budowę dla instalacji wychwytywania CO2 z gazów wylotowych pieca do wypału klinkieru, jego skraplania i załadunku na wagony oraz infrastruktury towarzyszącej.
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet wyznacza standardy w innowacjach przemysłowych, które wspierają dekarbonizację gospodarki UE. Jest również krokiem milowym w dekarbonizacji łańcucha budownictwa i daje możliwość replikacji technologii w innych gałęziach przemysłu. Projekt jest dofinansowany z Funduszu Innowacyjnego UE.
Więcej o projekcie: https://go4ecoplanet.com/
Źródło: Lafarge w Polsce