Rada Ministrów, 20 czerwca 2023 r., przyjęła uchwałę ws. Programu modernizacji badawczego reaktora jądrowego MARIA umożliwiającego jego eksploatację po 2027 r.
Celem modernizacji jest zapewnienie funkcjonowania jedynego w Polsce działającego reaktora jądrowego MARIA co najmniej do 2050 r.
Reaktor MARIA jest obecnie jedynym i unikatowym w Polsce, a także na świecie urządzeniem badawczym tego typu, o istotnym znaczeniu dla zdrowia publicznego (jako producent radiofarmaceutyków), gospodarki i nauki. Po ponad 40-letniej eksploatacji reaktora modernizacji wymagają niemal wszystkie układy technologiczne, w tym te niezbędne do zapewnienia wzmocnienia jego bezpiecznej eksploatacji.
Modernizację podzielono na 5 głównych obszarów tematycznych:
- układy zasilania energią elektryczną,
- układy sterowania i zabezpieczeń,
- układ wentylacji,
- układy dozymetryczne,
- pozostałe modernizacje (obejmujące obiekty technologiczne, układ awaryjnego ostrzegania czy chłodnia wentylatorowa).
Dzięki reaktorowi Polska jest w międzynarodowej czołówce sektora radiofarmaceutycznego, pokrywając w znacznej większości zapotrzebowanie medycyny nuklearnej w Polsce, a także eksportując swoje produkty na cały świat. Radioizotopy produkowane w reaktorze zapewniają Polakom dostęp do obrazowania guzów nowotworowych i do ich leczenia po cenach niższych niż alternatywne rozwiązania zagraniczne. Według szacunków konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny nuklearnej, w Polsce rocznie jest przeprowadzanych 380 tys. procedur medycyny nuklearnej. Z produktów opartych na radioizotopach produkowanych w reaktorze MARIA korzysta ok. 17 mln ludzi na całym świecie.
Uchwała przewiduje, że modernizacja reaktora obejmie lata 2023-2027, a koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 91,7 mln zł. Wykonawcą programu modernizacyjnego będzie Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska