Średnie opłaty za usługi magazynowania gazu będą niższe o ok. 0,7%. Taryfa operatora systemu magazynowego będzie obowiązywała od dnia jej wprowadzenia przez Gas Storage Poland[1] do 31 marca 2024 r.
Taryfa przedsiębiorstwa została opublikowana w Biuletynie Branżowym URE – Paliwa gazowe: Taryfy opublikowane w 2023 r. – Paliwa gazowe – BIP – Urząd Regulacji Energetyki (ure.gov.pl)
***
Gas Storage Poland, spółka z grupy kapitałowej ORLEN (d. PGNiG), jest jedynym przedsiębiorstwem, które posiada koncesję na magazynowanie paliw gazowych i pełni funkcję operatora systemu magazynowania w naszym kraju.
Magazyny gazu spełniają ważną rolę w krajowym systemie przesyłowym. Po pierwsze pozwalają na gromadzenie nadwyżek gazu w okresach niższego zapotrzebowania na gaz ziemny i tym samym umożliwiają pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na gaz w okresach zimowych. Zapewniają też optymalizację: zarówno zakupów (krótkoterminowe przechowywanie gazu zwłaszcza przy krótkoterminowych zmianach jego cen) jak i wykorzystania zdolności przesyłowych systemu przesyłowego. Rola magazynów w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania systemu na wypadek krótkotrwałych zmian zapotrzebowania odbiorców lub awarii w systemie, czy bardziej ogólnie – zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez możliwość przechowywania zapasów obowiązkowych – jest nie do przecenienia.
Polska posiada obecnie siedem podziemnych magazynów gazu wysokometanowego, o statusie instalacji magazynowych (na bazie których udostępniane są usługi magazynowania paliw gazowych) o łącznej pojemności 3,3 mld m³ .
Aktualnie pojemności czynne instalacji magazynowych pozwalają na pokrycie około 17% rocznego zapotrzebowania.
[1] Stosownie do art. 47 ust. 4 ustawy – Prawo energetyczne, przedsiębiorstwo energetyczne wprowadza taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia jej opublikowania
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki