Paliwa dla energetyki

Wspólnie o małych reaktorach jądrowych – KGHM podpisał list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną

Współpraca przy projektach badawczo-rozwojowych oraz inicjatywach inwestycyjnych związanych z technologią małych reaktorów jądrowych (SMR) – KGHM podpisał w tej sprawie list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Sygnatariusze dokumentu będą rozmawiać o możliwościach potencjalnego wspólnego zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zakresie SMR.

W 2022 r. KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. W kwietniu br. miedziowy gigant złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.

– KGHM jest spółką z nowoczesnym podejściem do transformacji i rozwiązań proklimatycznych. Realizujemy Politykę Klimatyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Udowadniamy, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu. Współpraca z LSSE to kolejny krok w realizacji naszych założeń – powiedział Tomasz Zdzikot, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Mateusz Wodejko, Wiceprezes KGHM do Spraw Finansowych dodaje, że dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. – Inwestycja w SMR pozwoli spółce utrzymać przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to również wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówił Mateusz Wodejko.

– Dostępna, bezpieczna, ekologiczna i ustabilizowana cenowo energia to nasz cel, który wierzę, że w partnerstwie z KGHM jest do osiągnięcia jeszcze szybciej. To wzmocnienie również przewagi konkurencyjnej naszego subregionu jako miejsca nie tylko dobrego do inwestowania, ale również stabilnego, co jest szczególnie ważne dla biznesu. Wybraliśmy kierunek „nowe technologie” i konsekwentnie go realizujemy. List intencyjny, który podpisaliśmy z doświadczonym partnerem, to jeden z elementów transformacji energetycznej LSSE – dodał Przemysław Bożek, Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Współpraca KGHM i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie obejmować m. in. analizy dostępnych technologii małych reaktorów jądrowych czy poszukiwania najlepszych praktyk w zakresie prowadzenia badań i pomiarów w celu rozpoznania warunków geologicznych i geotechnicznych lokalizacji SMR. Podejmowane też będą wspólne działania na rzecz wspierania rozwoju SMR w Polsce, w tym zmian w prawodawstwie związanych z finansowaniem ze środków publicznych takich przedsięwzięć.

KGHM czeka na wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który właśnie uzyskał końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

Amerykański partner KGHM, firma NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). W styczniu br. NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 r.

NuScale złożył już w grudniu 2022 r. pierwsze zamówienie na produkcję komponentów zbiorników ciśnieniowych, co stanowi wyraz znacznego zaawansowania tego dostawcy technologii w procesie jej faktycznego wdrożenia. W maju 2023 r. na zlecenie NuScale firma Doosan Enerbility Co. Ltd rozpoczęła produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni VOYGR-6TM o mocy 462 MW, która ma powstać w Stanach Zjednoczonych w stanie Idaho dla Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS).

KGHM swoje działania prowadzi w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i nieustannie podejmuje starania, aby cały ciąg technologiczny był bezpieczny, innowacyjny i zgodny z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Swoje działania i zobowiązania w tych obszarach zawarto w Polityce Środowiskowej i Polityce Klimatycznej spółki, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Dla miedziowego giganta kluczowe są też inwestycje, które przyczyniają się do transformacji energetycznej. KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 r. 50% energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100% zasilana energią z odnawialnych źródeł.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – to spółka, która zajmuje się pozyskiwaniem inwestorów na terenie południowo-zachodniej Polski, w woj. dolnośląskim, jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. LSSE do dziś to 83 inwestorów z wielu zakątków świata, 1,5 tys. ha terenów inwestycyjnych. Ponad 12 mld zł inwestycji i – przede wszystkim – ponad 20 tys. miejsc pracy, aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali.

LSSE stawia nie tylko na zrównoważony rozwój subregionu, ale także zabiega o zapewnienie bezpiecznej i przyjaznej dla środowiska technologii jądrowej, umożliwiającej rozwój przyszłych systemów energetycznych, a brak dostępnej energii to częsta bolączka inwestorów. Współpraca z KGHM to kolejny krok legnickiej spółki we współpracy i promocji firm z branży związanej z nowymi technologiami, energii przyszłości oraz elektromobilności, szczególnie w kwestii rozwiązań nisko- zeroemisyjnych oraz odnawialnych źródeł energii.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

Działy

Reklama