Paliwa dla energetyki

Polsko-kanadyjska współpraca dla SMR

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki i Wiceprzewodniczący Kanadyjskiej Komisji Dozoru Jądrowego (CNSC) podpisali warunki realizacji (ToR) porozumienia o współpracy w sprawie małych reaktorów modułowych (SMR). Powołano komitet do spraw zaawansowanych technologii jądrowych i SMR, w skład którego weszli eksperci CNSC i PAA.

Porozumienie podpisano 14 czerwca 2023 r. podczas wizyty delegacji PAA w Ottawie, w siedzibie Kanadyjskiego Dozoru Jądrowego. To kolejny krok, zacieśniający polsko-kanadyjską współpracę  na rzecz nowych technologii jądrowych, przede wszystkim małych reaktorów modułowych. – Dzisiaj podpisaliśmy ważny dokument, który uszczegóławia warunki współpracy PAA z naszym kanadyjskim partnerem w ramach zawartego w lutym bieżącego roku porozumienia – powiedział Prezes PAA Andrzej Głowacki. – W kwestii energetyki jądrowej współpraca międzynarodowa jest kluczowa dla rozwoju poszczególnych instytucji. Szczególnie w czasie intensywnego rozwoju nowych technologii jądrowych bardzo ważna jest wymiana wiedzy i wyników analiz. Cieszy nas to, że mamy tak doświadczonego partnera z wieloletnim stażem, jak Kanadyjska Komisja Dozoru Jądrowego – dodał Prezes PAA.

Podpisane w środę porozumienie ustanawia komitet do spraw zaawansowanych technologii jądrowych i SMR. Tworzą go eksperci zarówno PAA, jak i CNSC. Komitet ma koordynować współpracę polskiego i kanadyjskiego dozoru na rzecz wielkoskalowych reaktorów jądrowych oraz małych reaktorów modułowych. Współpraca PAA i CNSC ma polegać m. in. na:

  • opracowaniu wspólnych podejść do przeglądów technicznych zaawansowanych reaktorów i reaktorów SMR. To działanie ma usprawnić krajowe przeglądy regulacyjne;
  • wspólnych ocenach danego projektu w celu zapewnienia wzajemnej gotowości do skutecznego przeglądu zaawansowanych projektów reaktorów i SMR;
  • prowadzeniu badań, szkoleń i opracowywaniu wzajemnych podejść regulacyjnych dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego;
  • wymianie informacji o przepisach i dokumentach regulacyjnych poświęconych zaawansowanym technologiom reaktorów jądrowych.

Podpisane warunki realizacji (ToR) stanowią kolejny dokument  zacieśniający polsko-kanadyjską współprace dozorową. Pierwsze porozumienie o współpracy zostało zawarte pomiędzy stronami już w 2014 r.

Współpraca w praktyce – szkolenie PAA w CNSC

Współpraca z kanadyjskim dozorem przekłada się na realne działania. Jeden z ekspertów Państwowej Agencji Atomistyki rozpoczął właśnie w Kanadyjskiej Komisji Dozoru Jądrowego trzymiesięczny staż stanowiskowy. W ramach szkolenia w Ottawie polski ekspert będzie brał udział w prowadzonym obecnie w Kanadzie procesie licencjonowania reaktora BWRX-300.

Podczas stażu reprezentant polskiego dozoru jądrowego będzie pracował w różnych działach, odpowiadających za różne elementy oceny dozorowej, tak aby zapoznać się z całym procesem. Głównym celem udziału w szkoleniu jest przygotowanie przedstawiciela PAA do procesu licencjonowania reaktorów SMR, których budowa planowana jest również w Polsce.

Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

Działy

Reklama