CSR w Energetyce

Dzięki PGE pojawią się łąki kwietne w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE i Wody Polskie zorganizowały kolejną edycję ekologicznej akcji polegającej na obsianiu nasionami traw oraz roślin miododajnych terenów w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Tym razem w kwietne łąki przemienią się wyznaczone brzegi Jeziora Czanieckiego, zbiornika Porąbka oraz rejonu kaskady rzeki Soły.

Celem akcji jest ochrona beskidzkiej różnorodności biologicznej. W tym celu przywrócone zostaną gatunki flory charakterystyczne dla Żywiecczyzny oraz podjęte zostaną działania przeciwdziałające zanikowi roślin miododajnych. Równie ważne jest zwalczanie gatunków inwazyjnych, zagrażających równowadze przyrodniczej takich jak barszcz Sosnowskiego.

– To już kolejna tego typu akcja organizowana przez PGE Energia Odnawialna we współpracy z Wodami Polskim. W zeszłym roku przekształciliśmy w łąki kwietne ok. 100 arów terenu wzdłuż brzegów Jeziora Żywieckiego. Tym razem obsialiśmy kolejne 3000 m2 nieużytkówmówi Jakub Kliś, Dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział ZEW Porąbka-Żar.

Brzegi Jeziora Czanieckiego, zbiornika Porąbka oraz rejon kaskady rzeki Soły zostały obsiane mieszanką różnorodnych nasion. Są to zarówno trawy wolno rosnące, luźno kępkowe jak i kwiaty wieloletnie i jednoroczne. Dzięki odpowiedniemu dobraniu nasion trawa nie zdominuje kwiatów, a mieszanka roślin będzie kwitła w pierwszym roku oraz w latach następnych.

Projekt przywrócenia kwietnych łąk w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar jest częścią długoterminowych działań Grupy PGE w zakresie ochrony środowiska. Wpisują się one też w Powiatową Strategię Rozwoju Pszczelarstwa na Żywiecczyźnie oraz działania ekologiczne realizowane w obrębie kaskady rzeki Soły.

W ramach realizowanych przedsięwzięć PGE aktywnie uczestniczy m. in. w programie odtworzenia populacji sokoła wędrownego oraz w działaniach na rzecz bezpieczeństwa bocianów. Dodatkowo PGE co roku sadzi lasy w ramach programu Lasy Pełne Energii, aktywnie współpracuje m.in. z: Biebrzańskim, Świętokrzyskim, Roztoczańskim, Kampinoskim, Wigierskim, Słowińskim, Narwiańskim i Magurskim, a także wspiera Nadleśnictwo Gryfino w rewitalizacji Krzywego Lasu.

Świadcząca usługi regulacyjne dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka – Żar należy do najważniejszych obiektów Grupy PGE. Zbudowana wewnątrz Góry Żar jest nie tylko drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce, ale jedyną elektrownią podziemną w kraju.

W elektrowni pracują cztery hydrozespoły odwracalne (pompo-turbiny), o mocy znamionowej 125 MW i prędkości obrotowej 600 obr./min. Hydrozespół posiada wirnika o średnicy 2918 mm, generator-silnik o mocy pozornej 150 MVA i napięciu znamionowym 13,8 kV oraz silnik rozruchowy do pracy pompowej o mocy 8 MW.

Wszystkie podstawowe urządzenia elektrowni, w tym: hydrozespoły, transformatory blokowe oraz nastawnia elektrowni umieszczone są w podziemnej komorze o długości 123 m, szerokości 27 m i wysokości 40 m.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2427,7 MW.

Źródło: PGE Energia Odnawialna S.A.

Działy

Reklama