– Dziś widzimy, że aspekt środowiskowy staje się elementem przewagi konkurencyjnej i innowacyjności. Takiego podejścia gratuluję polskim firmom – powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska podczas sesji otwierającej Kongres „Kompas ESG”, który odbył się 1 czerwca 2023 r. w Warszawie.
Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny (z ang. E – environmental, S – social responsibility, G – corporate governance) – te trzy elementy rozpoczęły dyskusję podczas tegorocznego wydarzenia pod hasłem „Kompas ESG” z udziałem przedsiębiorców, instytucji, administracji publicznej oraz naukowców. Podczas tej edycji rozmawiano m.in. o tym, jak zainspirować pracowników organizacji do działania na rzecz wdrażania poszczególnych czynników ESG, czy też jak dostosować się do regulacji w zakresie raportowania.
Podczas sesji otwierającej Minister Anna Moskwa podkreśliła, jak ważny, w dobie współczesnych wyzwań, jest zrównoważony rozwój.
– Zrównoważony rozwój i sprawiedliwa transformacja to nasza codzienność – przyświeca nie tylko dokumentom, ale i działaniom, które prowadzimy. W ramach celu zrównoważonego rozwoju ważnym wyzwaniem jest m.in. bezpieczeństwo energetyczne i poprawa efektywności energetycznej – wskazała Minister Klimatu i Środowiska, odwołując się do przykładów realizowanych przez Ministerstwo Klimatu Środowiska programów, jak np. Czyste Powietrze czy Mój Prąd.
– Dywersyfikacja źródeł i rozwój odnawialnych źródeł energii to praktyczna realizacja celów zrównoważonego rozwoju. Sektor energetyczny to jeden z najistotniejszych obszarów gospodarki, naszej i Państwa transformacji – na poziomie krajowym, samorządowym, ale i na poziomie pojedynczych przedsiębiorstw – dodała.
– Poza transformacją musimy być gotowi także na rosnące zapotrzebowanie na energię. Nasze prognozy pokazują, że w 2040 r. w Polsce może się ono zwiększyć nawet dwukrotnie. Jesteśmy zdeterminowani, aby odpowiedzieć na to wyzwanie w postaci projektów jądrowych – powiedziała Minister Anna Moskwa.
Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska nawiązała także do rozwoju geotermii w Polsce, jako szansie dla społeczności lokalnych na kolejne obniżenie kosztów i realizację celów ESG. Podczas spotkania w eksperckim gronie, Minister przypomniała również o inicjatywie z obszaru zielonych technologii – projekcie GreenEvo, który ma na celu identyfikację najlepszych polskich rozwiązań środowiskowych i ich wspieranie na arenie międzynarodowej. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska