Ciepłownictwo

Kogeneracja energii – korzyści dla firm

Unia Europejska dąży do zredukowania między innymi emisji dwutlenku węgla, toksycznych substancji. Transformacja energetyczna nabiera tempa, a wraz z nią wzrasta zainteresowanie tematem kogeneracji. Jakie są zalety skojarzonej produkcji energii? 

Kogeneracja – co to jest?

Z angieslkiego Combined Heat and Power (CHP) to inaczej skojarzona produkcja energii, która polega na tym, że w jednym procesie technologicznym łączy wytwarzanie ciepła oraz energii elektrycznej. Umożliwia to wykorzystanie pierwotnej energii zawartej w paliwie w efektywniejszy sposób. Oznacza to, że te same ilości prądu i ciepła pochłaniają mniej paliwa niż podczas osobnej produkcji. W procesie stosowany jest kogenerator stanowiący wraz z innymi urządzeniami zespół kogeneracyjny.

Zalety kogeneracji gazowej

Elektrociepłownie, które są zasilane gazem, charakteryzują się niską bezwładnością, czyli gdy system kogeneracyjny dostaje informację o większym zapotrzebowaniu na ciepło, to zaczyna jego produkcję, a w sytuacji, gdy spada zapotrzebowanie, może ją wówczas zmniejszyć. Skutkuje to tym, że produkcję energii można płynnie dostosować do zapotrzebowania odbiorców i czasu działania firmy.

Kogeneracja sprawdza się również w sytuacjach kryzysowych, ponieważ oznacza mniejszą zależność od dostawców oraz daje wysoką gwarancję nieprzerwanej dostawy energii, która jest niezbędna w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. To rozwiązanie, może być szczególnie istotne dla firm, w których nagle przerwanie dostaw energii oznaczać będzie spore straty.

Skojarzona produkcja energii daje również możliwość korzystania z OZE w przyszłości.

Kogeneracja sposobem na zwiększenie rentowności firm

Oszczędności wynikają z tego, że unika się nałożenia kar lub z faktu, że ponoszone są znacznie mniejsze opłaty za emisję dwutlenku węgla. Korzyści finansowe związane są również ze specyfiką infrastruktury systemu oraz ze stanowiskiem Unii Europejskiej, która promuje dofinansowywanie takich rozwiązań.

Ponadto kogeneracja w kilku obszarach może wpłynąć korzystnie na rentowność przedsiębiorstwa. Przede wszystkim to niższe koszty niż w przypadku tradycyjnych ciepłowni węglowych. Z kolei automatyzacja procesu wpływa na to, że system kogeneracyjny mogą obsłużyć jedynie dwie osoby. A w przypadku wyprodukowania nadwyżki energii, można ją odsprzedać do sieci energetycznej.

Jesteś zainteresowany kogeneracją? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach na blogu DUON: https://duon.pl/lepiejnagaz/jak-otrzymac-dotacje-do-inwestycji-w-kogeneracje/

Źródło: www.duon.pl

Działy

Reklama