Paliwa dla energetyki

W Naftoporcie w Gdańsku rozmowy o dostawach ropy i bezpieczeństwie paliwowym Polski

Rozmowy pomiędzy Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, Wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska a Michael’em Kellner’em, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Niemiec, które odbyły się 12 maja 2023 r. i dotyczyły aktualnych relacji polsko–niemieckich w kontekście dostaw ropy do Niemiec, a także sankcji na przedsiębiorstwa i surowce rosyjskie.

– Jesteśmy w Porcie Gdańsk – strategicznym miejscu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki inwestycjom, które Polska podjęła w ostatnich latach, udało się zbudować niezależność kraju i zrezygnować z rosyjskich dostaw – mówił Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

– Niezależność i suwerenność energetyczna Polski jest możliwa m. in dzięki podwojeniu zdolności magazynowych w gdańskim Naftoporcie. Dwa lata temu otworzyliśmy ostatnie magazyny o pojemności 400 tys. ton. Dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć dostawy do polskich rafinerii. Priorytetem Rządu RP jest zaspokojenie potrzeb polskiego rynku. Jesteśmy też w stanie zapewnić pewne dostawy ropy do niemieckich rafinerii, jednak pod warunkiem usunięcia rosyjskich spółek z ich akcjonariatu – dodał Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

– Złożona przez stronę niemiecką deklaracja zaprzestania dostaw ropy z Rosji daje dodatkowy impuls do wprowadzenia odpowiednich regulacji na poziomie UE. Z punktu widzenia polskich interesów unijne sankcje na wszystkie rosyjskie surowce jest najskuteczniejszym instrumentem do zakończenia współpracy z Rosją – podsumował Wiceminister Klimatu i Środowiska.

Podczas swojej wizyty w Naftoporcie, Wiceministrowie Polski i Niemiec odbyli także bilateralne spotkanie, na którym omawiali kwestie bezpieczeństwa paliwowego obydwu krajów.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama