Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

PKEE: Polacy wiedzą o programach wsparcia związanych z energią elektryczną

Dwóch na trzech Polaków słyszało o istnieniu choć jednego programu ograniczającego wpływ wzrostu cen energii na budżet gospodarstwa domowego – tak wynika z badania agencji YOTTA przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Najpopularniejszym programem jest dodatek węglowy, a jego znajomość deklaruje aż 80% respondentów.

Rośnie świadomość dotycząca istnienia programów mających na celu zmniejszenie wpływu wzrostu cen energii elektrycznej na domowy budżet. Z przeprowadzonego badania wynika, że 69% Polaków słyszało o istnieniu choć jednej takiej inicjatywy. Odsetek takich odpowiedzi w ubiegłorocznej edycji badania był o 12 pp. niższy. Czterech na pięciu ankietowanych ma świadomość istnienia dodatku węglowego, ok. 2/3 badanych wskazało takie programy jak Tarcza Antyinflacyjna, Tarcza Solidarnościowa czy dodatek energetyczny.

– Rosnąca wiedza o programach wsparcia odbiorców energii elektrycznej to powód do satysfakcji. Jest to jeden z istotniejszych czynników determinujących rozsądne gospodarowanie energią elektryczną. Wzrost społecznej świadomości w tym zakresie jest rezultatem intensywnych działań edukacyjnych Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, które podejmujemy by zaznajomić Polaków z możliwościami dotyczącymi optymalizacji rachunków za prąd. – mówi Maciej Maciejowski z PKEE.

Spytani o podmiot, który podejmuje najwięcej działań nakierowanych na zmniejszenie rachunków za prąd, ankietowani najczęściej wskazują na rząd. Takiej odpowiedzi udzieliło 43% ankietowanych. 20% uważa, że w ograniczeniu kosztów energii elektrycznej najwięcej robią samorządy, a 16% doceniło na tym polu zasługi spółek energetycznych.

Programem o największej rozpoznawalności jest dodatek węglowy. Wiedzę o jego istnieniu deklaruje 80% Polaków. Na drugim miejscu znajduje się Tarcza Antyinflacyjna – znajomość tej inicjatywy wskazało 67% ankietowanych. Kolejne pozycje zajmują: Tarcza Solidarnościowa (zamrożenie cen energii) i dodatek energetyczny (odpowiednio 66 i 64%.). Jedynie 31% badanych stwierdziło, że nie słyszało o żadnym programie wsparcia. Co ciekawe, aż 60% respondentów deklaruje, że zna wszystkie istniejące programy.

Raport został przygotowany przez agencję YOTTA na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Badanie zostało zrealizowane przez Panel Badawczy Ariadna na próbie 3200 osób w wieku 25+ (właściciele lub współwłaściciele mieszkań i domów, osoby odpowiedzialne za płacenie rachunków w gospodarstwie domowym).

Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej

Działy

Reklama