Elektroenergetyka

W Brukseli o inwestycjach Polski w bezpieczeństwo energetyczne

20 kwietnia 2023 r. Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w Konferencji wysokiego szczebla: Spojrzenie na przyszłą Unię Energetyczną poza kryzysem. Wydarzenie zostało zorganizowane w Brukseli, a zaproszenie dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska do udziału w konferencji zostało wystosowane przez Kadri Simson, Unijnego Komisarza ds. Energii.

Podczas spotkania podkreślono, że niskoemisyjna transformacja energetyczna w sposób zapewniający bezpieczeństwo energetyczne jest istotnym priorytetem w Polsce.

– Wykorzystywanie energii odnawialnej jest dla nas ważne i kluczowe. Projekty OZE stanowią kamienie milowe w naszej długoterminowej wizji – nadmieniała na początku konferencji Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Warto zaznaczyć, że w 2022 r. moc zainstalowana OZE wyniosła ponad 22 GW. Najnowsze prognozy wskazują na wzrost mocy OZE do ok. 88 GW w 2040 r.

– Skutecznie chcemy wykorzystać możliwości płynące ze zdywersyfikowanych źródeł i innowacyjnych technologii m.in. OZE, jądrowe, wodorowe, a także oparte na paliwach kopalnych, wykorzystywanych w sposób wysokosprawny i niskoemisyjny – powiedziała podczas swojego wystąpienia Wiceminister Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Nie możemy jednak zapominać, że rewolucyjna zmiana nie może nastąpić z dnia na dzień, aby wynikające z niej zagrożenia nie przesłoniły możliwych korzyści. Dlatego transformacja energetyczna musi być procesem stopniowym, konsekwentnym i przemyślanym, minimalizującym ryzyko negatywnych skutków realizacji celów klimatyczno-energetycznych.

– Miks energetyczny musi być racjonalny i bezpieczny. Najbliższa przyszłość to inwestycje w zeroemisyjną energetykę jądrową, ale także offshore, onshore, biogaz, fotowoltaikę oraz elektrownie szczytowo pompowe. Ważna jest intensywna rozbudowa sieci elektroenergetycznych. Nie zapominajmy także, że uzupełnieniem miksu energetycznego są bloki konwencjonalne, co w całości wpływa na naszą suwerenność energetyczną – podsumowała Wiceminister Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Na marginesie konferencji w Brukseli Wiceminister A. Łukaszewska-Trzeciakowska spotkała się także z litewską Wiceminister Energii Ingą Žilienė.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama