Elektroenergetyka

Transformacja energetyczna to niższe koszty, bezpieczne dostawy i konkurencyjne firmy

Transformacja ku zielonej gospodarce to priorytetowa polityka Unii Europejskiej ostatnich lat. Dla przedsiębiorstw to wymóg naszych czasów, podyktowany ekologią i ekonomią. Korzyści biznesowych z przejścia na zieloną energię jest wiele. Wciąż brakuje jednak świadomości o wyzwaniach stojących przed polskimi firmami.

Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan wspólnie z Europe Direct Kielce, Enterprise Europe Network (przy Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o.) oraz partnerami zorganizował konferencję „ABC transformacji energetycznej polskiego przemysłu: jak skutecznie poprawiać efektywność energetyczną?”. Podczas paneli i spotkań odbyły się dyskusje o procesach zmiany i ich skutkach dla biznesu. Wśród wniosków jest ten, że z transformacją energetyczną wiąże się wiele wyzwań dla polskich przedsiębiorstw.

Firmy skorzystają na transformacji energetycznej

Korzyści biznesowych z przejścia na zieloną energię jest wiele: przede wszystkim obniżenie kosztów energii oraz podniesienie efektywności energetycznej, ale także zapewnienie bezpieczeństwa dostaw i utrzymanie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynkach europejskich i światowych.

Konferencję otworzył Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Podkreślił, że transformacja energetyczna jest „do wykonania natychmiast”. Dodał, że transformacja już się odbywa, a zależy na niej również konsumentom, którzy naciskają, żeby produkty były bardziej „zielone”. – Konsumenci i kontrahenci wymagają zielonych certyfikatów, zielonej energii. Transformacja już jest faktem – mówił Maciej Witucki.

Jak skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną

Moderatorem części panelowej dotyczącej tego, jak skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną i dlaczego warto, był Jakub Safjański, ekspert i dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Lewiatana.

Eksperci podkreślali znaczenie i konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego jako początku drogi do podniesienia efektywności energetycznej i dalszego planowania samej transformacji. Bilans energetyczny pozwala na zaplanowanie efektywnej transformacji energetycznej dzięki analizie kosztów i oszczędności – to czasochłonny, ale konieczny etap zmiany. Mówili też o dostępnych już dziś rozwiązaniach technologicznych, o znaczeniu inwestowania w systemy zintegrowane np. fotowoltaika w połączeniu z magazynem ciepła.

Tematem dyskusji podczas konferencji były też m.in. wyzwania dla przedsiębiorstw. Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania: Jak przygotować firmę na transformację, aby była skuteczna i kompleksowa? Jakie istnieją możliwości finansowania zielonej zmiany ze środków Unii Europejskiej i źródeł krajowych? Jakie kierunki obiera transformacja energetyczna w krajach członkowskich Unii Europejskiej?

Konferencja odbyła się 13 kwietnia w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Wydarzenie „ABC transformacji energetycznej polskiego przemysłu: jak skutecznie poprawiać efektywność energetyczną?” zorganizował Europe Direct Kielce, Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Enterprise Europe Network (przy Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o wraz z Partnerami: Konfederacją Lewiatan, Polonez Plus Sp. z o.o., Bankiem BNP Paribas, Klastrem Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal branżowy: WysokieNapiecie.pl.
Spotkanie było transmitowane w sieci – materiał jest dostępny tutaj.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Działy

Reklama