Paliwa dla energetyki

Tymczasowy zarząd przymusowy w NOVATEK Green Energy sp. z o.o. – przedłużenie okresu działania

28 marca br. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedłużył o kolejne 6 miesięcy okres, na który został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy wobec NOVATEK Green Energy sp. z o.o. Ma to związek z ogłoszonym dzisiaj przetargiem na aktywa firmy.

Firma Novatek w związku z wpisaniem 25 kwietnia ub.r. na listę sankcyjną Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przestała działać. Podstawowym przedmiotem działalności była sprzedaż i dystrybucja gazu płynnego (LPG) oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie Polski, a także w innych krajach europejskich. Dystrybucja LNG odbywała się również za pośrednictwem będących własnością spółki sieci gazowych w Polsce.

– Na początku października zeszłego roku podjąłem decyzję o wprowadzeniu do Novatek tymczasowego zarządu przymusowego. Utrzymaliśmy miejsca pracy i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ponad 900 klientów końcowych na terenie całego kraju zostało przyłączonych z powrotem do sieci i to tuż przed sezonem grzewczym – mówi Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Decyzja szefa MRiT umożliwiła też przywrócenie przez firmę pełnej obsługi klientów oraz możliwość przyłączenia do sieci odbiorców, którzy mieli wydane warunki techniczne lub zawarte umowy przyłączeniowe, a ze względu na sytuację ich inwestycje przyłączeniowe nie mogły być kontynuowane.

Sprzedaż aktywów

Ostatnio zarządca przymusowy, mecenas Karol Szymański – wspierany przez renomowanego doradcę międzynarodowego – rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia transparentnego, otwartego i bezpiecznego procesu zbycia aktywów Novatek PL.

Transakcji tej podlegać będą w szczególności aktywa związane ze sprzedażą i dystrybucją gazu LPG (m. in. terminale przeładunkowe i instalacje zbiornikowe), a także sprzedażą i dystrybucją gazu LNG (m. in. wyspowe sieci gazowe wraz ze stacjami regazyfikacji, stacje regazyfikacji u odbiorców biznesowych oraz stacje tankowania).

Całe przedsięwzięcie realizowane będzie w okresie najbliższych kilku miesięcy, w podziale na następujące etapy:

  • oczekiwanie na zgłoszenia potencjalnych inwestorów zainteresowanych wzięciem udziału w przetargu,
  • dostarczenie informacji o sprzedawanych aktywach firmy zgłoszonym oferentom,
  • zebranie ofert niewiążących,
  • przeprowadzenie procesu due diligence (szczegółowe badanie i analiza spółki, w celu jej wyceny) przez wybranych oferentów,
  • negocjacje z wybranymi oferentami
  • finalizacja transakcji sprzedaży.

Planowany termin zakończenia procesu to początek października 2023 r.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Działy

Reklama