Elektroenergetyka

Polska i Finlandia wspólnym głosem o współpracy energetyczno-klimatycznej w regionie Morza Bałtyckiego i na forum Unii Europejskiej

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska spotkała się z Ambasador Finlandii w RP Päivi Laine. W trakcie spotkania omówiono kwestie transformacji energetyczno-klimatycznej. Głównymi tematami rozmów były możliwości zacieśnienia współpracy bilateralnej pomiędzy obydwoma krajami w kontekście polityki energetycznej w regionie Morza Bałtyckiego i na forum Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się 31 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

– W ramach dążenia do neutralności klimatycznej Polskę i Finlandię łączy wiele kwestii wspólnych, o które powinniśmy zadbać, aby wybrzmiewały wspólnie na forum UE. Szczególnie w obszarze ciepłownictwa, energii jądrowej i offshore Polskę i Finlandię łączą wspólne cele, a także wyzwania, które razem będziemy mogli skutecznie zrealizować – podkreśliła Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Rozmawiano o wzmocnieniu dotychczasowej współpracy bilateralnej, przykładając w szczególności dużą uwagę do obszaru ciepłownictwa, OZE i energii jądrowej. Przedyskutowano również kwestie rozwoju sztucznej inteligencji i digitalizacji w obszarze energii, które – jak obie strony podkreśliły – stają się coraz ważniejszym punktem, w ramach osiągnięcia neutralności klimatycznej.

– Jako członkowie Unii Europejskiej, którzy podzielają te same wartości mówiące o różnorodności technologicznej, powinniśmy wspólnie dążyć do zapewnienia odpowiedniej roli zeroemisyjnych technologii jądrowych w polityce energetyczno-klimatycznej UE – mówiła Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Obie strony potwierdziły chęć dalszego zacieśniania współpracy energetycznej i zasygnalizowały otwartość do kontynuowania spotkań na szczeblu eksperckim.

Podczas spotkania wiceminister Anna Łukaszewska–Trzeciakowska odniosła się także do decyzji Parlamentu Turcji i ratyfikowania projektu ustawy o przystąpieniu Finlandii do NATO wskazując, że była to jedynie formalność i Polska od dawna wskazywała, że Finlandia jest mocnym i ważnym sojusznikiem zaangażowanym w zwiększenie bezpieczeństwa dla całego regionu.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama