W sobotę 1 kwietnia 2023 r. zapora czołowa zbiornika wodnego przy Elektrowni Rybnik należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zostanie ponownie otwarta dla spacerowiczów oraz rowerzystów. W związku z rozpoczynającym się sezonem wiosenno-letnim, konstrukcja o długości 975 m stanie się po raz kolejny miejscem rekreacji dla mieszkańców Rybnika i okolic. Aktualnie w pobliżu zapory prowadzone są prace remontowe na obwałowaniu Orzepowice.
Jak co roku, z zapory znajdującej się przy zbiorniku wodnym Elektrowni Rybnik będzie można korzystać od 1 kwietnia do 31 października, w godzinach dziennych – od świtu do zmierzchu. Jednocześnie od 27 marca do 30 września 2023 r. prowadzone będą prace remontowe na obwałowaniu Orzepowice, co będzie wiązało się z zamknięciem traktu pieszo-rowerowego na jego koronie, na długości ok. 700 m pomiędzy ul. Podmiejską (okolice mostu) a ul. Rudzką w rejonie Zalewu Orzepowickiego. Remontowany odcinek będzie można ominąć poruszając się ulicą Rudzką.
Zapora czołowa powstała w 1972 r. jako część infrastruktury hydrotechnicznej Elektrowni Rybnik. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik wodny zwany Zalewem Rybnickim o pojemności ok. 22 mln m3 i długości ok. 7 km. Zalew stanowi popularne miejsce wypoczynku dla lokalnej społeczności i mieszkańców regionu.
Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce. Co roku tutaj właśnie rozpoczyna się sezon żeglarski, odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie. Wokół zbiornika zlokalizowane są także wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe. Zalew ze względu na swoje położenie, na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą jest jednym z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku, a podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko rzadkie gatunki wymienione w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ale również gatunki pospolite jak mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.
Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.