Elektroenergetyka

Wizyta studyjna dotycząca planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wraz z Ministrem – członkiem Rady Ministrów Michałem Dworczykiem, 17 lutego 2023 r. wzięli udział w spotkaniu z samorządowcami i mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej dotyczącym planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad specustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych. Grupa PGE prowadzi analizy techniczne koncepcji elektrowni w Młotach i planuje podjęcie decyzji inwestycyjnej w połowie 2023 r.

– Przygotowywany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska projekt ustawy usuwający bariery prawne dla budowy elektrowni szczytowo-pompowych, został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Planujemy skierowanie go do prac parlamentarnych jeszcze w tej kadencji – mówiła Minister Anna Moskwa podczas spotkania z mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej.

– Elektrownie szczytowo-pompowe zyskują obecnie na znaczeniu przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną. Instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe dostarczają energię kiedy występują określone warunki pogodowe: świeci słońce lub wieje wiatr. Nie zawsze pokrywa się to z zapotrzebowaniem na energię i stąd potrzeba jej magazynowania, aby można ją było wykorzystywać w okresie szczytowego zapotrzebowania na nią – dodała Minister Anna Moskwa.

OZE w Polsce dynamicznie rośnie

Dynamiczny przyrost mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii skutkuje wzrostem znaczenia magazynów energii. Od końca 2015 r. do listopada 2022 r. moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii (OZE) wzrosła z 7,1 GW do ponad 22 GW. Jest to niemal 15 GW więcej. Elektrownie szczytowo-pompowe są stabilnymi – niezależnymi od pogody (słońca, wiatru) źródłami energii odnawialnej

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych

W przygotowywanej ustawie zaproponowano stworzenie takiego otoczenia regulacyjnego dla inwestycji w zakresie budowy elektrowni szczytowo-pompowych, które będą zachętą do inwestowania w tego typu jednostki wytwórcze. To przysłuży się m. in. wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego oraz pewności i gwarancji dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama