Ciepłownictwo

PGE Energia Ciepła podsumowuje rozwój rynku ciepła w 2022 r.

Nowe przyłączenia do sieci ciepłowniczych, nowe umowy dotyczące intensyfikacji sprzedaży ciepła oraz kolejne projekty związane z rozwojem rynku – tak PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, podsumowuje 2022 r. Mimo trudnego otoczenia rynkowego spółka osiągnęła dobre wyniki związane z rozwojem rynku w każdym segmencie.

PGE Energia Ciepła w 2022 r. mimo dynamicznych zmian, mających wpływ na działalność i funkcjonowanie branży energetycznej zrealizowała plany rozwojowe na rynku ciepła w wielu lokalizacjach, w których ma swoje aktywa ciepłownicze.

Rekordową ilość projektów po raz kolejny odnotowała PGE Energia Ciepła Oddział Nr 1 w Krakowie. W Małopolsce do ciepła sieciowego z roku na rok przyłącza się coraz więcej odbiorców. W 2022 r. krakowska elektrociepłownia zrealizowała łącznie 262 projekty związane z rozwojem rynku ciepła, co przełożyło się na 60 MWt nowych przyłączeń – tym samym plan został zrealizowany w 101%. Równie wysoko, jeśli chodzi o wartość energii cieplnej dostarczanej do odbiorców jest KOGENERACJA, produkująca ciepło dla Wrocławia i gminy Siechnice – spółka należąca do PGE Energia Ciepła wybudowała przyłącza i węzły cieplne do 28 nowych lokalizacji. Równa się to 4,3 km nowych sieci i 11 MWt, jednak łącznie dostarczyła ciepło o wartości 62 MWt.

Kolejną lokalizacją na podium jest PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże. Ciepło z dwóch nadmorskich elektrociepłowni (w Gdańsku i Gdyni) popłynęło do nowo przyłączonych budynków o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną w wysokości 50 MWt. Oznacza to, że tylko nowi klienci na Wybrzeżu zamawiają moc cieplną prawie taką samą, jaką zużywa pobliski Tczew.

Ciepło systemowe jest najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania. Stały wzrost liczby przyłączeń świadczy o coraz większej świadomości mieszkańców miast w kwestiach ekologii i rozwiązań technologicznych przyjaznych dla zdrowia i środowiska naturalnego. PGE Energia Ciepła, jako lider segmentu ciepłownictwo w Grupie PGE, stale inwestuje w rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych, staramy się także o włączanie źródeł OZE, dzięki czemu poprawiamy efektywność energetyczną systemów ciepłowniczych – mówi Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła wytwarza ciepło w wysokosprawnej kogeneracji w 13 miastach Polski, z czego w 6 lokalizacjach posiada własną sieć dystrybucji ciepła. To między innymi Gorzów Wielkopolski, gdzie w 2022 r. przyłączono 35 nowych obiektów o łącznej mocy 6 MWt, czy PGE Toruń, który w ubiegłym roku doprowadził ciepło do 45 budynków z rynku pierwotnego i wtórnego o zbliżonej mocy – 7 MWt. Elektrociepłownia Zielona Góra przyłączyła kolejnych 36 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną wynoszącą 10 MWt. Wysoki wynik osiągnęła PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy, włączając w 2022 r. do miejskiej sieci ciepłowniczej 76 obiektów o łącznej mocy 11 MW. Tuż za nią z 24 nowymi lokalizacjami (2 MWt) jest Zgierz. Łącznie w 13 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych uzyskały dostęp budynki o zapotrzebowaniu na moc cieplną ok. 220 MWt.

Wyniki te przyczyniają się bezpośrednio do poprawy jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi, które bezpośrednio powodują powstawanie niskiej emisji*.

Wśród wielu przyłączonych w ub. r. obiektów są m. in. budynki należące do instytucji oświatowych, kulturalnych czy służby zdrowia, a także podmioty biznesowe. Do miejskich sieci ciepłowniczych w Gorzowie Wielkopolskim przyłączyły się m. in. hala produkcyjna nr 5 TPV czy siedziba ENEA przy ul. Energetyków, a w Toruniu – Centrum Handlowe Nowe Bielawy i budynek PKP. Na korzystanie z ciepła sieciowego decydowali się w 2022 r. także właściciele budynków administracyjnych, całych osiedli mieszkalnych, kamienic, budynków usługowych i handlowych.

PGE Energia Ciepła podejmuje działania służące poprawie warunków środowiskowych mieszkańców i bezpieczeństwa dostaw ciepła do miejskich sieci ciepłowniczych m.in. poprzez umowy intensyfikacji sprzedaży. W 2022 r. w Bydgoszczy i Kielcach zawarto kolejne takie umowy. Kielecka dotyczyła rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej w celu dostarczenia  ciepła z Elektrociepłowni w Kielcach do obiektów  w centrum miasta. Inwestycje prowadzone przez PGE Energia Ciepła pozwolą kolejnym odbiorcom na korzystanie z efektywnego i bezpiecznego ciepła sieciowego.

Ponadto PGE Energia Ciepła dba o edukację odbiorców ciepła sieciowego, prowadząc programy pokazujące użytkownikom, jak mogą przyczynić się do oszczędzania rachunków oraz dbać o środowisko. Służą temu m. in. kampania Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko czy seria podcastów „Ciepło bez tajemnic”.

*niska emisja – emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Działy

Reklama