OZE

Wiceminister Dziadzio o rozwoju geotermii w Polsce na spotkaniu z Dyrektor Wykonawczą Międzynarodowej Asocjacji Geotermalnej

Stan i perspektywy rozwoju geotermii w Polsce, a także wsparcie i promowanie polskich rozwiązań oraz działań rządowych wśród opiniotwórczego, międzynarodowego grona specjalistów to główne tematy rozmowy Wiceministra Klimatu i Środowiska Piotra Dziadzio z Marit Brommer, Dyrektor Wykonawczą Międzynarodowej Asocjacji Geotermalnej. Spotkanie odbyło się 8 lutego 2023 r. w Warszawie.

Podczas dyskusji na temat możliwości promowania przez Międzynarodową Asocjację Geotermalną polskich osiągnięć i inicjatyw we wspieraniu rozwoju geotermii w innych krajach, Wiceminister Dziadzio  pozytywnie ocenił podejmowane w tym zakresie działania.

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogromnie docenia wkład, jaki w rozwój geotermii w polskich miastach wnosi współpraca z ekspertami z Islandii. Wymiana cennych doświadczeń przyczynia się także do wzrostu wiedzy wśród polskich ekspertów i naukowców – podkreślił.

Jak wyjaśnił Główny Geolog Kraju, dotychczas minister właściwy ds. środowiska wspierał wykonanie dwóch projektów islandzko-polskich, które ukierunkowane były na wymianę doświadczeń i zdobywanie nowej wiedzy tj.:

•    projekt pn.  „Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce”, zrealizowany w 2017 r. w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.

•    projekt pn. „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej”, realizowany obecnie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru  Gospodarczego na lata 2014–2021.

Wiceminister Piotr Dziadzio zaznaczył również, że w Polsce podejmowany jest szereg działań na rzecz rozwoju geotermii, zarówno poprzez wsparcie merytoryczne dla rozwoju wiedzy o budowie geologicznej, warunkach hydrogeologicznych i geotermalnych na terenie kraju, jak i poprzez wsparcie finansowe realizacji przedsięwzięć geotermalnych m.in. w ramach programów priorytetowych NFOŚiGW.

– Aktualnie realizujemy program priorytetowy NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, który umożliwia uzyskanie beneficjentom dofinansowania realizacji przedsięwzięć, polegających na wykonywaniu prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia. W wyniku rozstrzygnięcia pierwszego naboru wniosków, złożonych w ramach tego programu w 2020 r., dofinansowanie w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych otrzymało 15 gmin/miast z różnych regionów kraju, na łączną kwotę ok. 230 mln zł. Kolejny nabór wniosków w ramach ww. programu zakończył się 30 września 2022 r. (budżet na dofinansowanie wynosi 250 mln zł), złożonych zostało około 50 wniosków, aktualnie kończy się ich ocena formalna w NFOŚiGW – powiedział.

Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, wspomniał również o programie „Polska Geotermia Plus” oraz projekcie „Rozwój i wykorzystanie potencjału geotermalnego w Polsce”. Jak dodał, dla przyspieszenia dynamiki rozwoju geotermii w Polsce, w 2021 r. opracowano „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce” (tzw. mapę drogową rozwoju geotermii w Polsce), w którym rozpisano działania na lata 2020-2050.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama