Wiceminister Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w rozmowach z unijnym komisarzem ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarcziczem. Spotkaniu, które odbyło się 26 stycznia 2023 r. w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie, przewodniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła, że Polska rozpoczęła przekazywanie elementów infrastruktury tuż po rozpoczęciu bombardowań infrastruktury energetycznej Ukrainy przez wojska rosyjskie.
– Darowizny pochodziły z magazynów polskich spółek dystrybucyjnych – powiedziała.
– Operator Systemu Przesyłowego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A, współpracuje z partnerami z Ukrainy przy renowacji i dostosowaniu połączenia energetycznego Chmielnicka-Rzeszów, które pozwoli na wsparcie strony ukraińskiej w stabilizacji systemu energetycznego, a w przyszłości na jej pełną synchronizację z europejskim systemem energetycznym – dodała.
Jak poinformowała wiceszefowa resortu klimatu i środowiska, przekazany Ukrainie sprzęt to m.in.: autotransformator wysokiego napięcia, kable wysokich napięć, izolatory, przekładniki.
– To ponad 140 priorytetowych pozycji z listy strony ukraińskiej. Pomoc ta przekłada się na ok. 100 wagonów kolejowych – zaznaczyła.
Komisarz Unii Europejskiej ds. Zarządzania Kryzysowego Janez Lenarczicz podkreślił natomiast, że Unia Europejska do tej pory wysłała na Ukrainę 80 tys. ton pomocy humanitarnej, z czego 80% przeszło przez terytorium Polski. Zwrócił również uwagę, że nasz kraj odegrał kluczową rolę w tym procesie.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska