Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy (International Advisory Council for the Ministry of Energy of Ukraine). W wideokonferencji, która odbyła się 24 stycznia 2022 r., uczestniczyli Premier Ukrainy Denys Szmyhal, Minister Energii Ukrainy German Galushchenko, Sekretarz Energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm, Komisarz UE ds. Energii Kadri Simson, a także ministrowie ds. energii z innych państw członkowskich UE.
Tematem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji w sektorze energetycznym Ukrainy. Strona ukraińska przekazała aktualne informacje na temat potrzeb wsparcia sektora energetycznego po niszczycielskich rosyjskich atakach na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Rozmawiano także o możliwości dalszego wsparcia tego sektora u naszych wschodnich sąsiadów.
– Polska wspierała i nadal nieustająco będzie wspierać Ukrainę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom, którzy potrzebują wsparcia po rosyjskiej napaści. Stabilność systemu energetycznego ma fundamentalne znaczenie dla możliwości funkcjonowania obywateli ukraińskich w okresie zimowym – powiedziała Minister Anna Moskwa.
Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska podkreśliła także potrzebę wspólnego wypracowania dalej idących rosyjskich sankcji.
– Dotychczasowe pakiety nadal nie ograniczają w wystarczającym stopniu rosyjskich zdolności do prowadzenia wojny – stwierdziła.
Minister Anna Moskwa dodała również, że Polska popiera wszelkie działania na rzecz utworzenia strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej wokół zaporoskiej elektrowni jądrowej.
– Ponawiam moje wezwanie do zawieszenia Federacji Rosyjskiej jako członka Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Państwo, które nie przestrzega zasad bezpieczeństwa jądrowego nie ma moralnego prawa, aby korzystać z praw i przywilejów organizacji międzynarodowej, która ma zapewniać i promować światowe bezpieczeństwo atomowe – zaznaczyła.
Agresywna rosyjska polityka militarna celowo wymierzona jest w infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Przykładem są prowadzone od października 2022 r. regularnie ostrzały rakietowe obiektów infrastruktury energetycznej i tym samym zakłócając działanie systemów energetycznych. Na terenie Ukrainy obecnie około 400 tys. osób nie ma gazu, ponad 600 tys. osób nie ma prądu, a 4 mln osób otrzymuje go w zmiennym harmonogramie przez ograniczoną liczbę godzin dziennie. Deficyt energii na Ukrainie wynosi 4 GW.
– Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę, Polska podjęła aktywne działania w celu wsparcia w dostawach paliw i odbudowie systemu energetycznego Ukrainy – podsumowała Minister Anna Moskwa.
Polska od początku wojny jest w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielami ukraińskiego sektora energetycznego. Transporty z pomocą materiałową realizowane były niezwłocznie po otrzymaniu zapotrzebowania strony ukraińskiej. Łącznie przekazana pomoc przekłada się na około 100 wagonów kolejowych i znacząco przekracza 30 mln zł.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska