45 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło około 7 MW zostało przyłączonych w minionym roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń. Połowa z nich to nowo powstałe obiekty, pozostałe to budynki właścicieli, chcących zmienić ogrzewanie na ciepło sieciowe. Świadczy to rosnącej świadomości mieszkańców związanej z wpływem sposobu ogrzewania na jakość powietrza. Praktycznie każdego roku, niemal wszystkie nowe budynki powstające w Toruniu w obrębie sieci ciepłowniczej są do niej przyłączane.
2022 r. dla PGE Toruń, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, to czas wielu wyzwań i intensywnej pracy, związanej z utrzymaniem bezpieczeństwa produkcji i dostaw ciepła do ponad 100 tysięcy mieszkańców, ale też okres budowy nowych ciepłociągów, modernizacji oraz przyłączania kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej.
Z ciepła sieciowego chcą korzystać zarówno właściciele budynków mieszkaniowych, jak i z obszaru handlu i usług. W ubiegłym roku ciepło sieciowe popłynęło m.in. do kolejnych budynków mieszkalnych na toruńskim osiedlu JAR, budynku administracyjno-warsztatowego PKP, Nowoczesnego Parku Handlowego, czy też kamienic na toruńskiej Starówce.
– Niezależnie od sytuacji i wyzwań, z jakimi się mierzyliśmy w ostatnich latach, nieustannie rozwijamy rynek ciepła, rozbudowujemy i modernizujemy sieć ciepłowniczą oraz wymieniamy węzły cieplne. Zwiększamy dzięki temu efektywność systemu ciepłowniczego. Wszystkie te działania służą zapewnieniu wysokiego bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców – mówi Robert Kowalski, Prezes Zarządu PGE Toruń. – W ostatnich 5 latach wybudowaliśmy 12 km sieci ciepłowniczej, a 17 km ciepłociągów zmodernizowaliśmy i to niemalże we wszystkich rejonach prawobrzeżnej części Torunia. W tym okresie właściciele aż 350 budynków zaufali nam, decydując się na korzystanie z ciepła sieciowego w swoich obiektach – podsumowuje Prezes Robert Kowalski.
Łącznie w ramach zeszłorocznych prac modernizacyjno-inwestycyjnych powstało 5,3 km ciepłociągów i przyłączy cieplnych. W ramach rozbudowy sieci ciepłowniczej powstały, w 2022 r., nowy ciepłociąg do planowanego toruńskiego osiedla na Dębowej Górze (osiedle będzie miało na początku zapotrzebowanie na ciepło około 1 MW z możliwością rozwoju do 4 MWt) oraz sieć ciepłownicza na ul. Przelot (od ronda imienia Bohaterów Zadwórza), do której zostaną przyłączone hale magazynowo – produkcyjne.
– Budowane ciepłociągi na nowych terenach to odpowiedź na rozwój miasta i powstawanie nowych osiedli w Toruniu. Nowe sieci ciepłownicze to możliwość przyłączenia do systemu ciepłowniczego kolejnych budynków. A to jest doskonały sposób na ochronę powietrza i zdrowia mieszkańców, gdyż ciepło sieciowe jest jednym z najlepszych sposobów ograniczenia zanieczyszczeń w mieście – dodaje Prezes Robert Kowalski.
Przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej to również jedna z najskuteczniejszych metod poprawy efektywności energetycznej budynków oraz zapobiegania emisji zanieczyszczeń pochodzących z indywidualnych kotłowni. PGE Toruń od wielu lat wspiera decyzje klientów, którzy chcą zmienić swoje dotychczasowe ogrzewanie na ciepło sieciowe.
Źródło: PGE Energia Ciepła SA