PGNiG OD, spółka z Grupy ORLEN, od 18 stycznia 2023 r. obniża cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu”. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19% mniej.
Nowa cena dla Klientów rozliczanych na podstawie Cennika „Gaz dla Biznesu” nr 9 zostanie wprowadzona za pomocą stosowanego w 2022 r. mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 r. Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od Klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach.
– PGNiG Obrót Detaliczny na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach. Bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszych klientów jest priorytetem – mówi Henryk Mucha, Prezes PGNiG OD z Grupy ORLEN. – Jednak kontraktowanie paliwa gazowego odbywa się w perspektywie długoterminowej, stąd nie zawsze krótkotrwały spadek cen na giełdzie przekłada się, w krótkim terminie i w takim samym stopniu, na spadki cen dla Klientów biznesowych – dodaje Prezes Mucha.
Przykładem jest sytuacja, która miała miejsce od lipca do września 2022 r., gdy giełdowe wyceny osiągały poziom nawet 1500 zł/MWh, a PGNiG Obrót Detaliczny nie podwyższał cennika dla Klientów biznesowych i utrzymał go na stałym, prawie dwukrotnie niższym poziomie, czyli 793 zł/MWh. Ponadto cennik ten uwzględnia nie tylko koszty zakupu surowca na giełdzie, ale także ryzyko nagłych wahań cen, czy zachowania Klientów związane z elastycznością ich poboru.
Należy wskazać, że absolutnie podstawowym zadaniem PGNiG Obrót Detaliczny w trakcie kryzysu energetycznego powstałego na skutek wojny na Ukrainie oraz działań Rosji, było i nadal jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego dla ponad 7 mln Klientów Spółki – w tym dla kilkuset tysięcy Klientów biznesowych. Dzięki zabezpieczeniu dostaw, PGNiG OD podjęła decyzję o wprowadzeniu niższej ceny dla Klientów rozliczanych w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu”.
PGNiG OD, jako Spółka z Grupy ORLEN aktywnie reaguje na bieżące zmiany rynkowe, np. poprzez przygotowanie nowej oferty dla ciepłowni, wprowadzonej w I połowie stycznia 2023 r. To rozwiązanie, w 2023 r. zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 zł za megawatogodzinę (MWh) za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych.
Obok wdrożonej obniżki, będącej wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw – dzięki decyzjom rządu, poza pomocą z budżetu państwa, PKN ORLEN przekazuje część swoich zysków do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na poczet rekompensat dla firm handlujących gazem, w wyniku których 7 mln gospodarstw domowych w Polsce oraz 35 tys. podmiotów wrażliwych – jak szpitale, żłobki czy szkoły – obsługiwanych przez PGNIG OD, mają dziś ochronę taryfową i zamrożone ceny gazu.
Źródło: PKN ORLEN SA – ODDZIAŁ CENTRALNY PGNIG