Rośnie liczba budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej w Gorzowie Wielkopolskim. Do ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych w całym mieście trafia już ciepło z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.
Wraz z rozwojem miasta, aby dotrzeć do nowych odbiorców, PGE Energia Ciepła stale inwestuje i modernizuje swoją sieć ciepłowniczą w Gorzowie Wielkopolskim. Łącznie ma ona już ponad 135 km długości i w samym 2022 r. przyłączono 35 nowych budynków o łącznym zapotrzebowaniu na moc 6,4 MW.
– Bezpieczeństwo dostaw, komfort użytkowania oraz pozytywny wpływ na środowisko to główne argumenty, które powodują, że coraz więcej obiektów podłączanych jest do naszej sieci ciepłowniczej. Dzięki skorzystaniu z naszej oferty mieszkańcy Gorzowa mogą zrezygnować z lokalnych kotłowni i przydomowych pieców, które emitują znaczne ilości dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery. Dlatego cieszy nas każdy nowy odbiorca, bo dzięki temu realnie wpływamy na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy – powiedział Wojciech Dobrak, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.
Wśród nowych obiektów, które zostały podłączone do sieci ciepłowniczej są m. in. siedziba ENEI przy ul. Energetyków, Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej, siedziba Gorzowskiego Rynku Hurtowego przy ul. Targowej, hala produkcyjna nr 5 TPV przy ul. Złotego Smoka oraz Zachodnia Iza Przemysłowo-Handlowa przy ul. Kosynierów Gdyńskich. W 2022 r. zrealizowano również podłączenia w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Są to obiekty znajdujące się w okolicy ul. Dworcowej: DH Rolnik, Spółdzielnia Inwalidów „Warta”, SPOZ Przychodnia Dworcowa oraz kamienice administrowane przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i SM „Włókno”.
Ekologiczne ciepło trafia także do nowych budynków mieszkalnych, usługowych oraz handlowych znajdujących się w różnych częściach miasta i dotyczy to zarówno lokalizacji rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Tylko w 2022 r. PGE Energia Ciepła zainwestowała ok. 9,5 mln zł na pokrycie kosztów przyłączenia budynków do sieci ciepłowniczej w Gorzowie Wielkopolskim.
Oddział realizuje również program podłączeń ciepłej wody użytkowej. Dzięki współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Górczyn” gorzowianie przy ul. Bohaterów Lenino mogli zrezygnować z gazowych podgrzewaczy, a do ich mieszkań popłynęła ciepła wody z elektrociepłowni. Poprawia to bezpieczeństwo oraz ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
– Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych administratorów budynków. Przygotujemy ofertę oraz wstępną ocenę możliwości przyłączenia. Koszty związane z doprowadzeniem ciepła do obiektów wraz z wykonaniem oraz montażem węzła cieplnego są po stronie PGE Energia Ciepła – informuje Dyrektor Wojciech Dobrak.
Źródło: PGE Energia Ciepła SA