OZE

Fotowoltaika – najważniejsze informacje

Panele fotowoltaiczne w Polsce są coraz bardziej popularne, niemniej – budzą wiele wątpliwości związanych bezpośrednio z ich wydajnością i opłacalnością. Tym bardziej że wokół fotowoltaiki narosło wiele mitów. Przeczytaj i zobacz, jakim informacjom nie należy wierzyć.

Instalacja fotowoltaiczna to instalacja obejmująca zestaw urządzeń służący do wytworzenia energii elektrycznej z pozyskanej energii słonecznej. Proces ten nie wymaga wykorzystania paliw stałych i jest całkowicie ekologiczny. Moduły nie emitują bowiem CO2 i innych szkodliwych substancji, a instalacje fotowoltaiczne w trakcie całego cyklu pracy nie wytwarzają odpadów. Niezależnie od rodzaju instalacji, jej skład zawsze stanowią te same elementy, tzn. panele fotowoltaiczne, falownik, zabezpieczenie przeciwnapięciowe i system montażowy.

Fotowoltaika – fakty i mity

1. Fotowoltaika działa prawidłowo tylko w okresach największego nasłonecznienia

MIT. Instalacja fotowoltaiczna jest efektywna przez cały rok. Dzieje się tak dlatego, że do prawidłowego działania paneli słonecznych wystarczy nawet rozproszone światło (charakterystyczne dla pochmurnych dni). Wówczas różnica w wytwarzaniu energii wynosi zaledwie 1% i jest niezauważalna.

2. Panele solarne nie wymagają zmian w konstrukcji dachu

PRAWDA. Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu nie wymaga zmian w jego konstrukcji. Konieczne jest jednak posiadanie minimum 30m2 niezacienionej powierzchni dachu – tylko wówczas fotowoltaika wykaże się oczekiwaną efektywnością.

3. Montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia

MIT. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej do mocy elektrycznej 40 kW, nie musisz posiadać specjalnego zezwolenia. Będzie ono natomiast niezbędne w sytuacji, gdy zdecydujesz się na zmianę konstrukcji, np. na dachu budynku.

4. Fotowoltaika jest nieopłacalna ze względu na wysokie koszty inwestycji

MIT. Montaż instalacji fotowoltaicznej obecnie przestał być nieosiągalny. Dzięki ofercie https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika zainteresowani panelami solarnymi mogą skorzystać z wygodnych form finansowania i dofinansowania instalacji.

5. Panele solarne mogą zaspokoić 100% zapotrzebowania gospodarstwa na prąd

PRAWDA. Prawidłowo zainstalowana fotowoltaika może zaspokoić 100% zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa jednorodzinnego na energię elektryczną. Co więcej, pozyskane w ten sposób nadwyżki są magazynowane i mogą być odsprzedawane bezpośrednio do sieci energetycznej.

6. Fotowoltaika nie pozwala osiągnąć niezależności energetycznej

MIT. Prawdą jest, że panele fotowoltaiczne nie pracują w nocy, co rzeczywiście może stanowić przeszkodę dla osób, które chcą uzyskać pełną niezależność energetyczną. Nie jest to jednak niemożliwe. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w specjalne akumulatory żelowe, służące do magazynowania pozyskanej energii. Wykorzystanie zapasów będzie możliwe w dowolnym momencie, np. wtedy, gdy nie jest on wytwarzany (w nocy).

Źródło: Tauron.pl

Działy

Reklama