Licencjonowanie i ocena bezpieczeństwa nowych elektrowni jądrowych to główny tematy warsztatów zorganizowanych przez Państwową Agencję Atomistyki w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli amerykańscy eksperci z Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych Ameryki (US NRC).
Warsztaty, zorganizowane w dniach 5-9 grudnia, to kontynuacja spotkań specjalistów Państwowej Agencji Atomistyki z ekspertami z amerykańskiego dozoru jądrowego. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, którzy omówili wyzwania stojące przed urzędem dozoru jądrowego związane z licencjonowaniem i nadzorem nad budową pierwszej elektrowni jądrowej w kraju.
Eksperci amerykańscy przedstawili model licencjonowania elektrowni jądrowych w USA oraz harmonogram i organizację oceny wniosku o zezwolenie na budowę. Uczestnicy warsztatów przedyskutowali również polski model licencjonowania elektrowni jądrowych i możliwość wykorzystania w nim doświadczeń amerykańskich.
Państwowa Agencja Atomistyki współpracuje blisko z US NRC w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. W 2022 r. 7 pracowników PAA odbyło kilkumiesięczne staże szkoleniowe w centrum szkoleniowym US NRC w stanie Tennessee oraz na budowie elektrowni jądrowej Vogtle w stanie Georgia. Współpraca polskiego i amerykańskiego dozoru jądrowego ma ważne znaczenie w kontekście przygotowań PAA do nadzoru budowy pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Państwowa Agencja Atomistyki będzie kontrolował ten proces na każdym etapie, począwszy od fazy projektowej, przez budowę i eksploatację elektrowni jądrowej.
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki