8 grudnia Veolia Energia Warszawa, spółka należąca do Grupy Veolia w Polsce, gościła ministra do spraw handlu zagranicznego, atrakcyjności gospodarczej Francji i Francuzów za granicą, działającego w ramach ministerstwa spraw europejskich i zagranicznych, z wizytą poświęconą cyfryzacji sieci ciepłowniczych oraz działaniom związanym z efektywnością energetyczną.
Celem wizyty było zaprezentowanie dotychczasowych działań podjętych przez spółkę w zakresie rozwoju oraz modernizacji Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej, zastosowanych technologii oraz usług w zakresie efektywności energetycznej świadczonych na rzecz mieszkańców stolicy. W dobie obecnych warunków panujących na rynku energii nowoczesne technologie są fundamentem zarówno bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców, jak i powstrzymania postępujących zmian klimatycznych.
Pierwszym punktem wizyty była prezentacja technologii oraz funkcjonowania warszawskiej sieci ciepłowniczej, którą zarządza Veolia. Dziś jest to największa sieć ciepłownicza w Unii Europejskiej oraz 4. na świecie, o długości ponad 1800 km. Obecnie, dzięki inwestowaniu przez ostatnie lata średnio ponad 100 mln zł rocznie, sieć dynamicznie się rozwija i obejmuje 4 przepompownie, 5000 komór oraz 16 700 węzłów cieplnych. Warto podkreślić, że sieć dostarcza ciepło do ponad 1,42 mln mieszkańców stolicy, co pokrywa około 80% zapotrzebowania cieplnego miasta.
Warszawska sieć ciepłownicza należy do najbardziej zdigitalizowanych rozwiązań tego typu w Unii Europejskiej. Dzięki zastosowanym technologiom oraz nowoczesnej Dyspozycji Mocy, będącej sercem całej sieci, można zdalnie sterować jej parametrami, jak na przykład temperaturą, pracą przepompowni czy regulacją zaworów. Zdigitalizowany system zgłoszeń od klientów, dotyczących niestandardowej pracy sieci, pozwala na szybkie zarządzanie ekipami technicznymi.
W wyniku wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, redukcja zapotrzebowania na energię cieplną w Warszawie wyniosła 123 400 GJ. Nastąpiło również zmniejszenie emisji CO2 o 14,5 tys. ton, dwutlenku siarki o 34% i tlenku azotu o 23% w skali roku, co można porównać z ogrzaniem 5 tys. mieszkań o pow. 65 m2. Veolia osiągnęła rekordowe ograniczenie strat ciepła na przesyle, które wyniosło 10,09%. Był to najlepszy wynik w historii warszawskiej sieci ciepłowniczej, a także jeden z najlepszych w Polsce w zestawieniu z innymi dużymi systemami. Dodatkowo, od roku 2013 liczba awarii sieci spadła aż o 40%.
– Od 25 lat Veolia pracuje w Polsce dla dobra mieszkańców. Przez lata stale inwestowaliśmy w innowacyjne rozwiązania poprawiające klimat, efektywność energetyczną oraz jakość życia społeczeństwa. To właśnie te obszary stanowią oś naszego rozwoju. Przeznaczyliśmy na ten cel od 2002 r. ponad 1,1 mld zł – mówi Frédéric Faroche, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny Grupa Veolia w Polsce. – Połączenie cyfryzacji oraz nowoczesnych usług w zakresie efektywności energetycznej wpisuje się nie tylko w unijną politykę energetyczno-klimatyczną, ale także przynosi wymierne korzyści dla odbiorców ciepła – gdzie w samej Warszawie mamy ich ponad 1,42 mln – umożliwiając im osiągnięcie realnych oszczędności – dodał dyrektor generalny Veolii. – Potencjał poprawy efektywności energetycznej w Polsce jest bardzo duży. W Veolii traktujemy ją jako nasze pierwsze paliwo, a mając na uwadze obecną sytuację na rynku ciepłowniczym jest to najskuteczniejsze rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo energetyczne – podsumowuje Frédéric Faroche.
– Sieć ciepłownicza w Warszawie jest flagowym rozwiązaniem Grupy Veolia w Polsce i przykładem zrównoważonego zastosowania technologii cyfrowych w sektorze ciepłowniczym. Digitalizacja sieci ciepłowniczych pozwala na równoczesne osiągnięcie wymiernych korzyści, wśród których należy wymienić przede wszystkim oszczędność paliwa i minimalizację strat ciepła, a w konsekwencji redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery – komentuje Paweł Orlof, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny Veolii Warszawa.
W ramach spotkania spółka zaprezentowała również pierwsze w Polsce Centrum Zarządzania Energią – Building Energy Services Hubgrade, które uruchomione zostało pod koniec 2019 r. Systemem tym objętych jest ponad 1500 budynków w Warszawie oraz zasoby spółdzielni mieszkaniowych w innych miastach. Usługa ta optymalizuje zużycie ciepła na średnim poziomie 15% przy zapewnieniu komfortu cieplnego. Dzięki temu zmniejsza się emisyjność o 33,9 tys. ton CO2 a także ogranicza zużycie paliwa o 17 tys. ton na rok.
Źródło: Veolia w Polsce