Potencjał współpracy obu krajów w zakresie technologii wychwytu, wykorzystania oraz składowania dwutlenku węgla (ang. Carbon Capture, Utilisation and Storage, CCUS) był głównym tematem spotkania Wiceministra Klimatu i Środowiska, Głównego Geologa Kraju, Piotra Dziadzio z delegacją norweską. Rozmowy odbyły się 24 listopada 2022 r. w Warszawie.
Spotkanie stanowiło bezpośrednią kontynuacją rozmowy wiceministra Dziadzio z Ambasadorem Norwegii Andersem H. Eide w dniu 11 lipca 2022 r. Jej głównym ustaleniem była organizacja obrad w formule okrągłego stołu, z udziałem przedstawicieli nauki oraz firm zaangażowanych w projekty CCUS.
Otwierając obrady Wiceminister Dziadzio podkreślił, że rozwój technologii CCUS jest szczególnie ważny w kontekście prowadzonej transformacji energetycznej.
– Współpraca w zakresie CCUS stanowić będzie kolejny wielki krok w polsko-norweskich relacjach gospodarczych, po wybudowaniu rurociągu Baltic Pipe – powiedział.
Ambasador Norwegii w Polsce Anders H. Eide zwrócił uwagę na wieloletnią współpracę przy realizacji projektów CCUS, dzięki środkom z grantów Funduszy Norweskich. Natomiast aktualnie obserwowana jest potrzeba zintensyfikowania działań w związku z postępującymi zmianami klimatu.
W dalszej części spotkania przedstawiciele spółek obu krajów przedstawili plany rozwojowe oraz realizowane projekty związane z wychwytem, transportem i składowaniem CO2. W ramach dyskusji obie strony wyraziły uznanie dla technologicznego zaawansowania pokazanych inicjatyw oraz chęć realizacji wspólnych działań w zakresie technologii CCUS. Zamykając obrady, wiceminister Dziadzio podkreślił potrzebę organizacji kolejnych spotkań poświęconych bardziej szczegółowym zagadnieniom związanym z łańcuchem wartości technologii CCUS.
Delegacja polska składała się z przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Grupy Kapitałowej PKN ORLEN, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Nafty i Gazu. Ze strony norweskiej w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii, Gassnova, Heidelberg Materials, Northern Lights, Equinor oraz Ambasady Norwegii w Polsce.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska