Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Minister Anna Moskwa: Prowadzimy działania osłonowe, które przynoszą wymierne korzyści odbiorcom

Rządowa Tarcza Energetyczna, w tym dodatki na węgiel, inne źródła ciepła czy zamrożenie cen gazu to główne tematy podczas konferencji prasowej Minister Klimatu i środowiska Anny Moskwy, która odbyła się 25 listopada 2022 r. w gminie Pniewy.

Jak podkreśliła Minister Anna Moskwa, Rządowa Tarcza Energetyczna działa już wiele miesięcy i przynosi konkretne wsparcie dla odbiorców najbardziej wrażliwych.

– Jesteśmy dziś w gminie Pniewy to właśnie tutaj, dzięki działaniom wójta rachunki zmniejszą się o 58% – to ponad 616 tys. zł netto mniej za opłaty – powiedziała.

Minister Klimatu i Środowiska przypomniała także, że samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) czy wrażliwe podmioty użyteczności publicznej powinny złożyć oświadczenie do 30 listopada.

– Wniosek jest bardzo prosty – są to podstawowe dane telekomunikacyjne czy dane kontaktowe. Aby płacić niższe rachunki za prąd w 2023 r., samorządy, MŚP i podmioty wrażliwe powinny do końca miesiąca złożyć oświadczenie do przedsiębiorstwa energetycznego. W dobie kryzysu energetycznego i wojny w Ukrainie to realne wsparcie dla odbiorców – mówiła.

Podczas konferencji Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska przedstawiła założenia ustawy chroniącej odbiorców przed nadmiernym wzrostem cen gazu.

– Do końca roku jest zamrożona taryfa na gaz dla gospodarstw domowych. Ta ustawa kończy się w grudniu tego roku, więc tak jak wielokrotnie zapowiadaliśmy, przygotowaliśmy nowe rozwiązanie – wskazała.

– Podstawowe założenie nowego rozwiązania w zakresie gazu to 100% zamrożenie taryfy gazowej na poziomie tego roku. Od początku 2023 r. VAT wróci do taryfy gazowej, ale w przyszłym roku funkcjonować będzie maksymalna cena za gaz – ok. 200 zł netto/MWh. Najbardziej wrażliwym przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT – dodała.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama