Paliwa dla energetyki

Już 2300 gmin zgłosiło chęć uczestniczenia w dystrybucji węgla dla mieszkańców

– Na portalu cieplo.gov.pl zarejestrowało się ok. 2 300 gmin z ok. 2 600 istniejących gmin w Polsce – mówi Karol Rabenda, Wiceminister Aktywów Państwowych podczas konferencji na temat dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych przy wsparciu samorządów.

Na obecną chwilę zapotrzebowanie na portalu www.cieplo.gov.pl zgłosiło ok. 1500 gmin. Trafiają do nich właśnie umowy, harmonogramy i wszystkie potrzebne załączniki, by gminy te mogły przystąpić do dystrybucji paliwa wśród mieszkańców. Teraz najważniejsze jest, by samorządy jak najszybszej dopełniły wszystkich formalności i zaczęły odbierać węgiel.

– Proszę o sprawne organizowanie kwestii formalnych, bo od tego zależy jak szybko węgiel będzie mógł się znaleźć w ich gminach, a co za tym idzie gospodarstwach domowych mieszkańców – dodaje Karol Rabenda. Wiceminister dodaje, że po dopełnieniu wszystkich formalności gminy będą mogły przystąpić do odbioru, a następnie dystrybucji węgla.

Zgodnie z przepisami w tych miejscowościach, które się nie zgłosiły do programu, mieszkańców mogą obsługiwać gminy sąsiednie lub też podmioty prywatne.

– W momencie, gdy gminy podpiszą umowę, węgiel jest dostępny w punktach odbioru niemal natychmiast. Nie ma żadnych problemów z dostępnością paliwa – podkreśla Karol Rabenda.

Sytuacja monitorowana jest na bieżąco przez Zespół Węglowy.

Do tej pory do Polski sprowadzonych zostało ok. 10 mln ton węgla. Państwo odpowiedzialne jest za dostarczenie surowca z portów lub kopalni, do punktów odbioru, czyli zsypisk. Łącznie jest ich 150 na terenie całego kraju. Potem za operację odbioru i dystrybucji węgla wśród mieszkańców przejmują gminy.

Wiceminister zapewnia, że sprowadzany do Polski węgiel jest dobrej jakości i posiada wszystkie wymagane certyfikaty. Na stronie na bieżąco są aktualizowane informacje dotyczące dystrybucji węgla przez samorządy. Karol Rabenda podkreśla też, że na bieżąco monitorowane są kwestie związane z rozwożeniem paliwa po kraju.

– To oczywiście skomplikowane zadanie, ale na chwile obecną nie notujemy tu żadnych zagrożeń – podsumowuje.

Gminy, które nie zdążyły zamieścić ogłoszenia na BIP do dnia 8 listopada 2022 r. do systemu dystrybucji w ich miejsce mogą przystąpić gminy sąsiednie lub prywatne podmioty.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama