Elektroenergetyka

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na konferencji „Cyberbezpieczeństwo sektora energii”

Działania służące wzmocnienieniu cyberbezpieczeństwa w sektorze energii były głównym tematem konferencji, która odbyła się 8 listopada w Warszawie. W wydarzeniu wzięła udział Wiceminister Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Spotkanie odbyło się po pierwszym roku funkcjonowania „Rekomendacji dotyczących działań mających na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w sektorze energii oraz wytyczne sektorowe dotyczące zgłaszania incydentów”. Dokument ten został skierowany do wszystkich podmiotów z sektora energii, przed którymi stoją wyzwania cyfryzacji, budowy narzędzi wymiany danych i udziału w krajowym i europejskim rynku energii, w tym przede wszystkim do wyznaczonych operatorów usług kluczowych.

– Dzisiejsze spotkanie jest idealnym miejscem do rozpoczęcia rozmów na temat kierunku w jakim Rekomendacje powinny ewoluować, aby jeszcze bardziej adresować problemy i wyzwania z jakimi zmagają się spółki z sektora energii – mówiła Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Jak zaznaczyła wiceminister klimatu i środowiska, sektor energii w polskiej gospodarce jest sektorem strategicznym, ponieważ  gwarantuje on stabilne funkcjonowanie państwa poprzez m. in. zapewnienie nieprzerwanych dostaw prądu, ciepła, gazu czy paliw.

– Rekomendacje stanowią odpowiedź na wyzwania stojące przed operatorami usług kluczowych w sektorze energii, który jest sektorem zróżnicowanym i złożonym – w sektorze energii łączy się nowe i starsze technologie, systemy automatyki przemysłowej z systemami IT, występuje konieczność zarządzania procesem w czasie rzeczywistym – podkreśliła.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama