Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Wiceminister Anna Łukaszewska Trzeciakowska na kongresie ESG

Wiceminister Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w Kongresie ESG – Polska Moc Biznesu, którego druga edycja odbyła się 7 listopada 2022 r.

Kongres ESG – Polska Moc Biznesu promuje odpowiedzialność biznesu wobec społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Panel, w którym głos zabrała Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska nosił tytuł „Oszczędzanie energii w dobie kryzysu”.

Wiceminister mówiła o korzyściach dla obywateli, a także dla przedsiębiorstw, jakie zapisano w nowych ustawach przygotowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

– Jeśli w przyszłym roku oszczędzimy 10% energii względem poprzedniego, to te 10% zostanie nam zwrócone w formie obniżek w kolejnych latach. Dla gospodarstw domowych jest to dobrowolne, ale dla administracji – obligatoryjne. Uważamy, że powinniśmy zacząć od siebie – powiedziała Wiceminister.

Wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska mówiła też o konsekwencjach rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Wojna energetyczna, która toczy się równolegle do wojny konwencjonalnej, powinna nas nauczyć, że suwerenność energetyczna jest kluczem do tego, żeby nigdy więcej nie poddać się takim szantażom – mówiła.

W tym kontekście nawiązała do polskich planów rozwoju energetyki wiatrowej na morzu.

– Mamy w planach rewolucję, jeśli chodzi o dostępność OZE, czyli budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Mamy to szczęście, że Bałtyk jest idealnym miejscem do budowy stabilnego offshoru. Aktywnie współpracujemy w tym zakresie z innymi państwami, z którymi współdzielimy jego basen – dodała Wiceminister.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama