Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska o działaniach rządu na rzecz obniżenia cen za energię

– Ustawa dotycząca mrożenia cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów i podmiotów wrażliwych oraz polskich rodzin została przekazana wczoraj do podpisu Prezydenta RP – poinformowała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas wspólnej konferencji z Wiceministrem Aktywów Państwowych Karolem Rabendą, która odbyła się 28 października 2022 r. w Warszawie.

Wiceszefowa Resortu Klimatu i Środowiska wyjaśniła, że po przekroczeniu określonych limitów zużycia prądu jego cena dla gospodarstw wyniesie 693 zł za MWh.

– Każde gospodarstwo domowe, po przekroczeniu limitów gwarantujących cenę na obecnym poziomie w przypadku rocznego zużycia do 2 tys., 2,6 tys. i 3 tys. kWh, będzie miało zagwarantowaną cenę prądu nie wyższą niż 693 zł za MWh. Małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego i podmioty wrażliwe będą miały tą cenę zamrożoną na poziomie 785 zł za MWh – powiedziała.

W trakcie konferencji wiceminister zwróciła także uwagę, że w ramach ustawy zostały zawarte rozwiązania oszczędnościowe.

– W tym rozwiązaniu zawarliśmy także zachętę do oszczędzania energii elektrycznej. Jeżeli uprawnione podmioty zredukują zużycie o 10% to będą miały 10% bonusu, analogicznie do poprzedniej ustawy dla gospodarstw domowych – mówiła.

Sprzedawcom energii będą przysługiwały rekompensaty za stosowanie w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi maksymalnych cen.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama