Elektroenergetyka

Wiceminister Dziadzio o bezpieczeństwie energetycznym na konferencji „Energy for Europe”

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy to główny temat konferencji „Energy for Europe”, zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W wydarzeniu, które odbyło się 27 października 2022 r. w Brukseli, udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio.

Jak podkreślił podczas konferencji Wiceminister Dziadzio, obecna sytuacja geopolityczna i kryzys energetyczny skłania kraje do rozwoju przemysłu jądrowego.

– Wszyscy dziś zadajemy sobie pytania – skąd będzie pochodziła energia elektryczna; które źródła wytwórcze są niezawodne; jak będzie wyglądał w przyszłości miks energetyczny Europy. Dziś będziemy rozmawiać o dwóch istotnych technologiach i koniecznych w tym zakresie inwestycjach – czyli o energii jądrowej i energetyce wiatrowej. Obie te technologie mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i suwerenności energetycznej Polski – powiedział.

Wiceszef Resortu Klimatu i Środowiska zwrócił także uwagę, że Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie inwestuje w małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors – tzw. SMR).

– Zgodnie z „Polityką energetyczną Polski do 2040 r.” energetyka jądrowa będzie oparta o duże reaktory, jak i SMR-y, które są rozwiązaniami komplementarnymi i ważnymi z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – dodał.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama