OZE

Dlaczego buduje się morskie farmy wiatrowe?

Chociaż olbrzymia liczba osób zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, to 2 z 10 największych farm wiatrowych na świecie znajdują się na morzu, a nie na lądzie. To właśnie dlatego w poniższym artykule przedstawimy wszystkie niezbędne informacje dotyczące morskich farm wiatrowych, a także dlaczego zainteresowanie nimi nieustannie rośnie. Mają one bowiem szereg zalet w porównaniu np. z turbinami wiatrowymi umieszczonymi na lądzie. Nie zabraknie także kilku ciekawostek!

Instalowanie dużych turbin wiatrowych na wodzie jest nadzwyczaj interesujące, a dodatkowo mają one dwie główne zalety w porównaniu z lądowymi farmami wiatrowymi. Są to:

  • większa zdolność wytwarzania energii elektrycznej,
  • mniejszy sprzeciw społeczny wobec ich budowy.

Dlaczego morskie farmy wiatrowe wytwarzają więcej energii niż farmy lądowe? Z bardzo prostego powodu – wiatry wiejące na morzu są silniejsze niż te wiejące na lądzie, a na ich siłę wpływają różnorodne uwarunkowania geograficzne. Oznacza to, że przy tej samej zainstalowanej mocy, farma morska wytwarza więcej energii, ponieważ wiatr wieje dłużej i ma większą siłę.

Dlaczego sprzeciw wobec ich instalacji jest mniejszy?

Zielona energia niezbędna jest do przeciwdziałania zmianom klimatu, bez konieczności rezygnacji z dotychczasowego stylu życia i postępu technologicznego. Prawdą jest jednak, że duże powierzchnie paneli słonecznych lub turbin wiatrowych nie są zbyt przyjemne dla oka. Oprócz aspektów estetycznych mogą generować hałas i negatywnie wpływać na zmniejszenie atrakcyjności turystycznej danego obszaru. Dlatego też w wielu miejscach istnieje sprzeciw wobec instalowania turbin wiatrowych na ich gruntach. Z kolei w oceanie są one bardziej akceptowalne – nie znajdują się bowiem w pobliżu obszarów mieszkalnych. Morska energetyka wiatrowa to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej. Znacznie bardziej niż morskie farmy interesują Cię Odnawialne Źródła Energii do domu? Polenergia Sprzedaż oferuje swoim Klientom energię, która pochodzi jedynie z konwencjonalnych źródeł energii. Sprawdź!

Wady morskich farm wiatrowych

Choć zalety są istotne, istnieje również szereg wad, które powodują, że nie wszystkie farmy wiatrowe mogą być morskie. Mowa tu m. in. o:

  • droższej instalacji,
  • trudnościach w utrzymaniu,
  • krótszym okresie eksploatacji.

Dlaczego instalacja morskiej farmy wiatrowej jest droższa?

Główny powód jest oczywisty – budowanie i transportowanie części na środek oceanu wymaga stosowania wyspecjalizowanych maszyn i doświadczonych operatorów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku materiałów dedykowanych do morskich turbin wiatrowych. Spora część wiatraka zanurzona jest w wodzie, dlatego muszą one wytrzymać również ekstremalne warunki wilgotności i zasolenia. Wszystko to sprawia, że początkowa inwestycja jest droższa niż w przypadku turbin wiatrowych zlokalizowanych na lądzie.

Dlaczego utrzymanie morskiej farmy wiatrowej jest trudniejsze?

Przyjęło się również, że morska farma wiatrowa jest znacznie trudniejsza w utrzymaniu. Głównym powodem są tu oczywiście trudności z dostępem do wiatraka. W tym celu konieczne jest skorzystanie z helikoptera lub łodzi, podczas gdy do lądowej farmy wiatrowej można z łatwością dotrzeć samochodem. Ponadto w przypadku awarii pod wodą należy skorzystać z usług wyspecjalizowanych nurków, a w przypadku wymiany części – pamiętać, że są znacznie droższe, ponieważ muszą wytrzymać niesprzyjające warunki pogodowe.

Dlaczego morskie farmy wiatrowe mają krótszy okres eksploatacji?

Powodem przez który okres eksploatacji morskich farm wiatrowych jest mniejszy to przede wszystkim zużycie spowodowane przebywaniem w bardziej wietrznych i burzowych rejonach. Powoduje to konieczność większej dbałości o części, a wielu przypadkach – częstszych wymian. W ostatecznym rozrachunku to właśnie wyższe koszty eksploatacji i utrzymania nie pozwalają na rozpowszechnienie morskich farm wiatrowych.

Źródło: Polenergia

Działy

Reklama