Paliwa dla energetyki

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na polsko-czeskim szczycie przemysłu jądrowego

W Pradze odbył się szczyt przemysłu jądrowego, w którym udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej Polski i Czech oraz przedstawiciele polskich firm posiadających kompetencje jądrowe. Wydarzenie, które miało miejsce w dniach 17-19 października 2022 r., poświęcone było możliwościom współpracy pomiędzy firmami z obu krajów w zakresie realizacji projektów energetycznych.

Szczyt odbył się w siedzibie czeskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Spotkanie otworzył Tomas Ehler, Wiceminister Przemysłu i Handlu, który zaznaczył, że rząd czeski ma w planach budowę nowych bloków jądrowych. Delegację polską reprezentował Adam Guibourgé-Czetwertyński, Wiceminister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który podkreślił znaczenie współpracy obu krajów, szczególnie w obszarze energetyki jądrowej.

– Polski program energetyki jądrowej nie zostanie zrealizowany bez znaczącego udziału polskich firm – powiedział  Adam Guibourgé-Czetwertyński.

– Ważne, aby już teraz były one zaangażowane przy projektach jądrowych, realizowanych nie tylko w Europie, ale i na całym świecie – dodał.

Ważną częścią spotkania była prezentacja polskich i czeskich firm, które przedstawiły swoje doświadczenie w dziedzinie projektów energetyki nuklearnej. Stronę polską reprezentowały firmy: APS Energia S.A., Ecol sp. z o.o., Energopomiar Sp. z o.o., Grupa Powen-Wafapomp S.A., Rockfin Sp. z o.o., RAFAKO S.A., Spetech Sp. z o.o., przedstawiciele GRUPY ZARMEN oraz przedstawiciele polskich izb gospodarczych (Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Stowarzyszenie Producentów Armatury Przemysłowej) i Sieci /Badawczej Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa. Agendę wydarzenia dodatkowo wzbogaciły bilateralne sesje biznesowe i prezentacje krajowych izb gospodarczych obu krajów.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama