OZE

Minister Anna Moskwa na otwarciu ciepłowni geotermalnej w Toruniu

– Efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii, jest ważnym elementem wzmocnienia niezależności energetycznej Polski oraz jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska – podkreśliła Minister Anna Moskwa 12 października 2022 r. podczas konferencji “Bezpieczeństwo energetyczne Polski” z okazji otwarcia ciepłowni geotermalnej w Toruniu.

Jak zaznaczyła Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska, bezpieczeństwo energetyczne Polski jest jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi przyszło nam się zmierzyć w ostatnich latach.

– Rosyjska agresja na Ukrainę i trwająca od lat niepewność w relacjach biznesowych z Rosjanami, potwierdza słuszność dywersyfikacji dostaw gazu i wspierania innych gałęzi pozyskiwania ciepła – powiedziała.

Zdaniem Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska, wody geotermalne stają się coraz ważniejszym komponentem polskiego ciepłownictwa.

– Polski rząd od kilku lat realizuje szereg programów pomagających wielu gminom w poszukiwaniu, a później eksploatacji źródeł geotermalnych. Jednym z nich jest program o nazwie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, pozwalający sfinansować działania, które są niezbędne przy rozpoznawaniu tych źródeł. Mam nadzieję, że zapewnione przez NFOŚiGW 100% finansowanie odwiertów przyczyni się do zwiększenia zainteresowania samorządów powstawaniem podobnych ciepłowni jak ta w Toruniu – wyjaśniła.

Minister Anna Moskwa zauważyła, że ciepłownia geotermalna w Toruniu jest dowodem na to, że polska polityka energetyczna idzie w parze z dbaniem o środowisko naturalne.

– Ta inwestycja to kolejny punkt na mapie Polski, który wykorzystując energię geotermalną, zapewnia ciepło i bezpieczeństwo mieszkańcom naszego kraju – dodała.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama