Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Maksymalna cena prądu dla MŚP złagodzi podwyżki cen

Maksymalna taryfa na prąd w wysokości 785 zł/MWh to propozycja rządu dla mikro, małych i średnich (MŚP) przedsiębiorstw. Rząd przyjął dziś projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. Rozwiązanie pozwoli ograniczyć podwyżki cen prądu dla MŚP nawet o 70% i będzie dotyczyło ok. 99% polskich firm.

Rosnące ceny energii spowodowane agresją Rosji na Ukrainę to obecnie jedna z głównych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Dzisiaj rząd przyjął rozwiązanie ustanawiające taryfę na prąd dla MŚP na poziomie 785 zł/MWh. Ceny w kontraktach giełdowych przekraczały nawet 2500 zł/MWh, były więc droższe nawet o ponad 1700 zł/MWh w stosunku do propozycji rządowej.

– To rewolucyjne rozwiązanie. Do tej pory w żadnym państwie UE nie zostały wprowadzone taryfy dla MŚP. To rozwiązanie, które w pełni odpowiada na oczekiwania przedsiębiorców, jak i organizacji ich zrzeszających. Ma ono powszechny charakter. Zapewni stabilizację, pozwoli utrzymać rentowność i zdolności produkcyjne w firmach, ochroni miejsca pracy i wzmocni naszą gospodarkę – mówi Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda.

–  Biorąc pod uwagę inne rozwiązania, Polska proponuje najbardziej kompleksowy pakiet wsparcia dla gospodarki, chroniący przed kryzysem energetycznym – wskazuje Szef MRiT.

Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z MŚP od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., przy czym zastosowanie ceny maksymalnej będzie odnosiło się do poboru nie większego niż 90% zużycie energii odbiorcy w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Działy

Reklama