Drugi komin w elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku, należącej do Grupy PGE, przechodzi modernizację. Dzięki niej, oprócz wyremontowanej konstrukcji żelbetowej, zyska nową instalację piorunochronną wraz z odnowionym oświetleniem nocnym, nową najwyższą galerię oraz zostanie odmalowany. W 2021 r. zmodernizowany został najwyższy komin, należący do gdańskiej elektrociepłowni, o wysokości 200 m, w 2023 planowane są prace remontowe na trzecim kominie.
Komin nr 2 gdańskiej elektrociepłowni ma 120 m wysokości i został zbudowany i przekazany do eksploatacji na początku lat 70. Zgodnie z obowiązującymi przepisami komin przechodzi regularne kontrole, serwisowanie i konserwacje.
Podstawowy zakres prac modernizacyjnych obejmuje naprawę żelbetowego płaszcza komina, czyli jego zewnętrznej części, malowanie naprzemiennie łącznie 7 pasów czerwonych i białych o szerokości około 10,5 m każdy, uzupełnienie instalacji oświetlenia przeszkodowego (nocnego) oraz wymianę galerii obsługowej na poziomie 117,5 m.
W pierwszej fazie remontu komin jest czyszczony strumieniem wody o ciśnieniu 350 bar. Jest to technologia hydrodynamiczna bez użycia detergentów. W kolejnych etapach konstrukcja żelbetowa jest naprawiana zaprawami polimerowo-cementowymi, a następnie komin jest malowany. Ostatnim etapem jest wymiana górnej galerii ze stali kwasoodpornej oraz instalacji odgromowej. Prace odbywają się z zastosowaniem technik alpinistycznych. Remont prowadzony jest etapami i potrwa do końca 2022 r.
– Emitor, który odprowadza oczyszczone wcześniej spaliny, jest istotną częścią infrastruktury energetycznej elektrociepłowni. Jego sprawność i stan techniczny są ważne dla prawidłowej pracy elektrociepłowni i bezpieczeństwa dostaw ciepła. Komin tej wysokości musi być także oznakowany zgodnie z przepisami – właściwie oświetlony i pomalowany wg określonych standardów. – powiedziała Elżbieta Kowalewska, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże.
#EnergetyczneCiekawostki
- Wysokość komina wynosi 120 m,
- Obwód komina u podstawy wynosi blisko 25 m,
- Średnica zewnętrzna u podstawy komina wynosi blisko 8 m, a na poziomie wylotu nieco ponad 5 m,
- Grubość ściany komina u podstawy to około 40 cm,
- Do malowania komina zużyte zostanie około 0,5 tony farby.
Źródło: PGE Energia Ciepła SA