Paliwa dla energetyki

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na szczycie Clean Energy Ministerial w Pittsburgu

Kwestie zwiększania świadomości społeczeństwa na temat energetyki jądrowej jako stabilnego i czystego źródła energii oraz współpraca międzynarodowa w kontekście wspierania światowych inwestycji w technologie niskoemisyjne były tematem wystąpień wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas 13. Szczytu Clean Energy Ministerial (CEM), który odbył się w dniach 21-23 września w Pittsburgu, w Stanach Zjednoczonych.

– Skuteczna komunikacja dotycząca polityki energetycznej i jej celów może znacząco zwiększyć społeczne poparcie i akceptację dla nowoczesnej energetyki jądrowej, a w konsekwencji przyczynić się do pomyślnego rozwoju i wdrażania nowych projektów – powiedział Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podczas konferencji.

– Plany wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce są wzmacniane przez konkretne działania komunikacyjne i promocyjne prowadzone zarówno przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na szczeblu krajowym, jak i spółkę projektową Polskie Elektrownie Jądrowe – dodał.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że odchodzenie od źródeł wysokoemisyjnych wymaga dużych nakładów finansowych – powiedział Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podczas warsztatu poświęconego kwestiom transformacji przemysłu.

Rosyjska polityka wykorzystywania sprzedaży surowców energetycznych do finansowania agresji na Ukrainę i bardzo wysokie ceny uprawnień do emisji, doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen energii przyczyniając się tym samym do coraz trudniejszych warunków ekonomicznych. W związku z tym, na poziomie unijnym zaproponowaliśmy rozwiązania mające sprzyjać stabilizacji cen energii oraz zamrożenie całego systemu ETS, który nie odpowiada właściwie na obecne warunki rynkowe.

W ramach szczytu wiceminister Guibourgé-Czetwertyński odbył także rozmowy dwustronne z Andrew Lightem, asystentem sekretarza ds. energii w Stanach Zjednoczonych, podczas których omówiona została współpraca polsko-amerykańska w obszarze wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce. Wiceminister spotkał się również z Mollie Johnson, kanadyjską Wiceminister Zasobów Naturalnych ws. rozwoju współpracy polsko-kanadyjskiej.

Udział w szczycie zakończyły rozmowy dwustronne z Danem Dornerem, szefem Clean Energy Ministerial, które dotyczyły działań w ramach CEM w kontekście priorytetów Polski związanych z transformacją energetyczną.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama