Paliwa dla energetyki

Spotkanie Wiceminister Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej z nowo wybranym CEO spółki Korea Hydro & Nuclear Power

Wiceminister Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska spotkała się Hwang Joo-ho, nowo wybranym CEO spółki Korea Hydro & Nuclear Power. Tematem rozmów, które odbyły się 20 września 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, była współpraca Polski i Republiki Korei w obszarze cywilnej energetyki jądrowej.

W spotkaniu uczestniczył również udział Mateusz Berger, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Podczas rozmów została podkreślona rola energetyki jądrowej w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego zarówno w regionie, jak i na świecie. Zaakcentowano, że wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce nabrało jeszcze większego znaczenia wobec kryzysu energetycznego, spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę. Wskazano ponadto, że realizacja Programu polskiej energetyki jądrowej – budowa elektrowni jądrowych to inwestycja strategiczna, która przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej państwa.

– Nasze oczekiwania wobec potencjalnego partnera strategicznego są publicznie deklarowane w strategicznych dokumentach rządowych. Ostateczna decyzja zostanie podjęta biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – zaznaczyła Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

– W świetle konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale również działań hybrydowych skutkujących wzrostem cen energii, zdajemy sobie sprawę, że bardzo ważne jest, aby Polska posiadała elektrownie jądrowe w systemie elektroenergetycznym, które ustabilizują ceny energii elektrycznej – powiedział Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Mateusz Berger.

KHNP (obok francuskiego EDF i amerykańskiego Westinghouse) jest zainteresowane udziałem w Programie polskiej energetyki jądrowej, a 21 kwietnia 2022 r. przedstawiciele spółki KHNP złożyli propozycje współpracy przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama