OZE

Wiceminister Ireneusz Zyska na konferencji Towarowej Giełdy Energii

– Jestem głęboko przekonany, że wykorzystywanie rozwiązań rynkowych stanowi szansę na zwiększenie efektywności sektora OZE w zakresie handlu, a także zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez zagwarantowanie konkurencyjnej ceny energii elektrycznej. Ma to szczególne znaczenie dla przemysłu energochłonnego – powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas konferencji Towarowej Giełdy Energii nt. prezentacji nowej oferty giełdowej dla branży OZE. Spotkanie odbyło się 13 września 2022 r. w Warszawie.

W trakcie spotkania wiceminister Zyska podkreślił, że ostatnie dwa lata to czas intensywnych działań, także w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dzięki którym jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Dane ARE na koniec czerwca 2022 r. wskazują, że stan mocy zainstalowanej OZE przekroczył 20 GW. Dla porównania pod koniec 2015 r. to ok. 7 GW. Rozwijamy zarówno wielkoskalowe instalacje OZE, jak i mikroinstalacje prosumenckie.

– Na koniec lipca liczba prosumentów w Polsce wyniosła blisko 1,15 mln, choć na koniec 2015 r. było ich zaledwie nieco ponad 4 tys. Cel, który zaplanowaliśmy na 2030 r., a więc miliona prosumentów osiągnęliśmy już w pierwszym kwartale tego roku. To kolejny dowód na zmiany, jakie zachodzą w polskiej energetyce. Chcemy by dynamika  rozwoju sektora OZE w Polsce była jeszcze większa – podkreślił Wiceminister Ireneusz Zyska.

– Towarowa Giełda Energii aktywnie wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Trzeba mocno podkreślić, że właśnie narzędzia rynkowe oferowane przez TGE historycznie zapewniały  wsparcie dla funkcjonowania odnawialnych źródeł energii – dodał.

Już dzisiaj wpływ generacji OZE jest widoczny w hurtowych cenach energii, m.in. przez obniżenie cen w okresach największej generacji energii ze źródeł fotowoltaicznych. W krajowym systemie energetycznym OZE również zaczyna odgrywać znaczącą rolę, czego przykładem jest rekord pokrycia zapotrzebowania z niedzieli, 22 czerwca br., kiedy źródła OZE (głównie fotowoltaika – 6,2 GW na 10 GW mocy zainstalowanej oraz wiatr na lądzie – 4,6 GW (na ponad 7 GW mocy zainstalowanej) pokrywały do 67% zapotrzebowania całego kraju na moc.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama