Technologie

Kopalnia naszpikowana technologią. „Bogdanka” inwestuje w kolejne innowacje

Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A. będzie pierwszą polską kopalnią, która zacznie korzystać z rozszerzonej konsoli operatorskiej EOW firmy ABB. Rozwiązanie poprawia ergonomię pracy i zwiększa możliwości działania dyspozytorni. Konsola EOW połączy wszystkie systemy monitoringu i predykcji wdrożone w kopalni przez ABB w ostatnich latach.

Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A. wyposaży swoją nową dyspozytornię elektromaszynową w rozszerzoną konsolę operatorską ABB EOW-i3. Połączy ona wszystkie systemy monitoringu oraz predykcji, dostarczone w poprzednich latach do kopalni przez ABB. To pierwsza polska kopalnia, w której pojawi się tak zaawansowane rozwiązanie wspierające służby utrzymania ruchu.

“Bogdanka” od lat konsekwentnie stawia na innowacyjne rozwiązania. W 2019 r. kopalnia wdrożyła zintegrowany system predykcji i monitoringu firmy ABB dla pierwszego kompleksu ścianowego. Rozwiązanie pozwala przewidywać awarie i skracać przestoje w produkcji, co przekłada się na mniejsze koszty operacyjne. W kolejnych latach do systemu dołączyły następne dwa kompleksy. Teraz wszystkie wdrożone cyfrowe rozwiązania, łącznie z systemami innych producentów, zostaną zintegrowane z inteligentną konsolą operatorską.

Operatorzy kopalni muszą mieć oko na wiele procesów jednocześnie, ale gdy ważne informacje są wyświetlane w oddzielnych systemach za pomocą osobnych monitorów, klawiatur i procedur, czujność oraz czas reakcji pracowników są wystawiane na ciężką próbę.

– Do tej pory systemy były nadzorowane przy pomocy wielu zdalnych pulpitów. Teraz będzie można je wszystkie wizualizować na jednym, fizycznym stanowisku, co da szerszy pogląd na produkcję i pomoże w szybkim podejmowaniu decyzji – mówi Paweł Powroźnik, Dyrektor ds. Sprzedaży dla Branży Wydobywczej w ABB w Polsce. – Nowa konsola EOW połączy systemy obejmujące maszyny w trzech kompleksach ścianowych. EOW daje także możliwość dalszej rozbudowy systemów ABB Ability™ w sposób w pełni zintegrowany. Cieszymy się, że możemy pomóc “Bogdance” w kolejnym kroku w stronę kopalni spod znaku Przemysłu 4.0.

Wdrożone wcześniej systemy ABB pozwalają operatorom trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o stan górniczych maszyn i wydajność procesów. Istotne jest jednak, aby informacje płynące z tych systemów były przedstawiane w sposób, który umożliwia operatorowi dokładne zrozumienie aktualnej sytuacji. Konsola „centralizuje” więc wiedzę oraz ułatwia i przyspiesza prezentację kluczowych danych. Przegląd procesów umożliwiają duże panele interaktywne, a sterowanie całym środowiskiem operatorskim odbywa się przy pomocy jednej klawiatury funkcyjnej. W połączeniu z innymi zastosowanymi w EOW rozwiązaniami – wykorzystującymi m.in. dźwięki, kolory, oświetlenie, wielofunkcyjne meble i mikrowentylację – konsola poprawia ergonomię pracy i pozwala skrócić czas reakcji operatora. Ma to duże znacznie, gdy bierzemy pod uwagę zmienność procesów wydobycia i szereg nietypowych sytuacji z maszynami w roli głównej. Innymi słowy – taka konsola usprawnia pracę operatora, uzbraja go w niedostępną (lub rozproszoną) wcześniej wiedzę, co przekłada się na zmniejszenie liczby przestojów w pracy pod ziemią.

“Bogdanka” planuje zintegrować ze wspomnianymi systemami monitoringu i predykcji kolejne kompleksy górnicze. Przy tak dużej liczbie systemów i w konsekwencji generowanych danych, wsparcie dla operatora w postaci rozszerzonej konsoli staje się wręcz konieczne.

Konsola zostanie uruchomiona w październiku 2022 r. – „Bogdanka” wciąż się rozwija. Stawiamy na ergonomię, dając jednocześnie naszym pracownikom narzędzia, które poprawiają komfort, efektywność i bezpieczeństwo pracy. Nowa, zintegrowana konsola operatorska to kontynuacja procesu wdrożeń cyfrowych rozwiązań, jaki rozpoczęliśmy kilka lat temu – mówi Artur Wasil, Prezes Zarządu Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A.

Źródło: Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A.

Działy

Reklama