Elektroenergetyka

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o bezpieczeństwie energetycznym podczas szczytu „The Baltic Sea Energy Security Summit”

Wzmocnienie współpracy regionu Morza Bałtyckiego w celu rozwoju odnawialnych źródeł energii w szczególności offshoru oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego północnego regionu UE w świetle rosyjskiej agresji to główne tematy, organizowanego przez duńską premier Mette Frederiksen i Ministerstwo Klimatu i Energii Danii, szczytu „The Baltic Sea Energy Security Summit”. W spotkaniu liderów państw basenu Morza Bałtyckiego w Marienborgu, poza Premierem Mateuszem Morawieckim, uczestniczył także Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. W szczycie udział wzięli także szefowie rządów, ministrowie ds. energii, przedstawiciele kluczowych spółek energetycznych oraz operatorów przesyłowych Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Niemiec, Danii i Polski.

W ramach dwóch sesji plenarnych poświęconych rozwojowi odnawialnych źródeł energii w basenie Morza Bałtyckiego oraz wpływie wojny na Ukrainie na ceny energii i bezpieczeństwo energetyczne całej Europy Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że nieuzasadniona rosyjska agresja na Ukrainę i wrogie działania Rosji w dziedzinie energetyki masowo zakłóciły europejskie i światowe systemy energetyczne. W jego opinii konieczne jest zdecydowane wzmocnienie zwiększenia odporności systemów energetycznych i ochrony przed ewentualnymi przyszłymi zagrożeniami. Kwestia bezpieczeństwa energetycznego powinna stanowić kluczowy aspekt polityki klimatyczno-energetycznej wraz z równoczesnym zmniejszeniem zależności Europy od rosyjskich surowców energetycznych.

Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska współpraca przy opracowywaniu niewiążących planów dotyczących basenów morskich może pomóc całemu regionowi w identyfikacji i wykorzystaniu pełnego potencjału morskiego Bałtyku.

– Obecnie surowce energetyczne są bronią Rosji w brutalnej wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie. Ale pracując razem, możemy stworzyć lepszą, bezpieczniejszą i stabilniejszą przyszłość i uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych. Dziś podjęliśmy konkretne kroki, by w krótkiej perspektywie zwiększyć naszą niezależność energetyczną, wykorzystując potencjał Morza Bałtyckiego do importu paliw zastępujących dawne dostawy rosyjskie. Polska będzie również liderem w rozwoju 30% mocy w morskiej energetyce wiatrowej, która ma być zainstalowana na Morzu Bałtyckim do 2030 r. – dodał.

– Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z kluczowych kierunków transformacji polskiej energetyki. Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w regionie. Dodatkowo przyspieszenie tempa dywersyfikacji źródeł energii będzie ogromną szansą na to, by wodór stał się jednym z filarów tej transformacji – zaznaczył.

Podczas szczytu liderzy państw basenu Morza Bałtyckiego podpisali wspólną deklarację wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto ministrowie ds. energii Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Niemiec, Danii i Polski podpisali osobny dokument – „The Declaration of Energy Ministers”, która skupia się przede wszystkim na zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracy w zakresie OZE w regionie basenu Morza Bałtyckiego. Deklaracja zakłada m.in. rozbudowę morskiej energii wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego w sposób zrównoważony i efektywny, w szczególności osiągnięcie łącznej mocy co najmniej 19,6 GW do 2030 r. co stanowi ogromny wzrost w stosunku do obecnej mocy zainstalowanej wynoszącej około 2,8 GW.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama