W związku z aktualną sytuacją na rynku surowców do produkcji energii i ciepła, która przekłada się na coraz większe wyzwania związane z poprawą bądź utrzymaniem płynności finansowej przedsiębiorstw ciepłowniczych, Urząd Regulacji Energetyki podejmuje działania mające na celu wsparcie tego sektora.
Jednym z dostępnych na rynku produktów finansowych pomocnych przedsiębiorcom jest oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Gwarancja płynnościowa i na inwestycje, z której mogą skorzystać między innymi przedsiębiorstwa ciepłownicze.
O gwarancje można ubiegać się do końca 2022 r.
Czym jest gwarancja płynnościowa i na inwestycje?
Gwarancja płynnościowa i na inwestycje to zabezpieczenie spłaty kredytu przeznaczonego na bieżące finansowanie działalności gospodarczej lub finansowanie wydatków inwestycyjnych z Funduszu Gwarancji Kryzysowych, udzielonego w złotych lub w walucie obcej, przyczyniającego się do poprawy płynności finansowej kredytobiorcy.
Gwarancja obejmuje wyłącznie niespłaconą kwotę kapitału kredytu, bez odsetek oraz kosztów związanych z udzielonym kredytem.
W związku z tym, że gwarancja stanowi pomoc publiczną udzielaną na podstawie Komunikatu Komisji Europejskiej „Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy”, przedsiębiorca ubiegający się o gwarancję nie może być objęty sankcjami przyjętymi przez Unię Europejską, w tym m. in.:
- osobą, podmiotem lub organem wyraźnie wymienionym w aktach prawnych nakładających te sankcje;
- przedsiębiorcą będącym własnością osób, podmiotów lub organów, w które wymierzone są sankcje przyjęte przez Unię Europejską, lub kontrolowanym przez takie osoby, podmioty lub organy;
- przedsiębiorcą prowadzącym działalność w sektorach przemysłu, w które wymierzone są sankcje przyjęte przez Unię Europejską, o ile przeznaczenie środków z kredytu utrudniłoby osiągnięcie celów odpowiednich sankcji.
Więcej o gwarancji znajdą Państwo na stronie BGK -> Gwarancja płynnościowa i na inwestycje – BGK.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki