News » Ciągłość pracy farmy wiatrowej Energi zabezpieczona przez Famur

Ciągłość pracy farmy wiatrowej Energi zabezpieczona przez Famur

26 lip 2022 Brak komentarzy Share 'Ciągłość pracy farmy wiatrowej Energi zabezpieczona przez Famur' on Facebook Share 'Ciągłość pracy farmy wiatrowej Energi zabezpieczona przez Famur' on Email Share 'Ciągłość pracy farmy wiatrowej Energi zabezpieczona przez Famur' on Print Friendly

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, dostosowuje się do obecnych wyzwań z niestabilnymi łańcuchami dostaw, m.in. na rynku części zamiennych do turbin wiatrowych. Nawiązała współpracę z Famur SA w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do ciągłej i wydajnej pracy źródeł odnawialnych.

Pierwsze działania realizowane w ramach współpracy obu spółek dotyczyły części turbin farmy wiatrowej Karścino. Obejmowały m. in. pomiary i analizy parametrów przekładni w pracujących turbinach (przy czym wykorzystano takie metody, jak diagnostyka wibro-akustyczna) wraz z określeniem zaleceń dla dalszej eksploatacji. Ponadto w wymagających tego pojedynczych przypadkach przeprowadzono naprawę przekładni, które w normalnych warunkach kwalifikowane byłyby do likwidacji. Równolegle Famur produkuje na rzecz Energi Wytwarzania m.in. części zastępcze pozwalające zadbać o utrzymanie ciągłości pracy turbin wiatrowych farmy Karścino.

Bezpieczeństwo i doświadczenie

Zarówno już zrealizowane, jak i wciąż prowadzone działania służą utrzymaniu ciągłości produkcji z turbin farmy Karścino w warunkach ograniczonego dostępu części zamiennych na rynku zewnętrznym i długiego oczekiwania na dostawy. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych farm wiatrowych, na których pracują urządzenia z coraz bardziej ograniczonym dostępem do elementów niezbędnych podczas napraw. Spółki analizują też potencjał do dalszej współpracy na pozostałych aktywach OZE należących do Energi Wytwarzania, zarówno w zakresie oceny stanu technicznego, jak też w zakresie remontów i konserwacji.

Kontynuacja współpracy zapewni Enerdze Wytwarzanie dostęp zarówno do doświadczenia i potencjału technicznego wypracowanych przez lata w Famurze, jak też do stabilnych dostaw alternatywnych urządzeń i części zastępczych tam, gdzie niemożliwe będzie odtworzenie używanych elementów.

Zielona transformacja Famuru

Od maja 2021 r. Famur realizuje strategię dywersyfikacji działalności biznesowej, której celem jest przekształcenie firmy w holding inwestujący w zieloną transformację i osiągnięcie do 2024 r. ok. 70% przychodów ze źródeł niezwiązanych z węglem energetycznym. Spółka konsekwentnie buduje silną pozycję w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz innych perspektywicznych branżach wspierających zieloną transformację. Pierwszym krokiem wdrażania nowej strategii było zaangażowanie w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej , poprzez akwizycję spółki PST, zrealizowaną wspólnie z TDJ. Aktualnie w Grupie Famur skupione są projekty o łącznej mocy ok. 1,9 GW, w tym w trakcie budowy znajduje się 134 MW, a w przygotowaniu do realizacji kolejne 200 MW.

Źródło: ENERGA SA

Wpis został opublikowany 26 lip 2022 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć