News » Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm. Poradnik TAURONA dla biznesu

Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm. Poradnik TAURONA dla biznesu

21 lip 2022 Brak komentarzy Share 'Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm. Poradnik TAURONA dla biznesu' on Facebook Share 'Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm. Poradnik TAURONA dla biznesu' on Email Share 'Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm. Poradnik TAURONA dla biznesu' on Print Friendly

Nawet o blisko 80% może zmniejszyć swoje koszty energii elektrycznej firma, która zainwestuje w panele fotowoltaiczne – wynika z wyliczeń TAURONA. Zdaniem ekspertów technologia ta jest jednym z kluczowych rozwiązań generujących oszczędności w biznesie. Jak z niej skorzystać, TAURON wyjaśnia w darmowym ebooku.

– Odnawialne źródła energii stanowią podstawę Zielonego Zwrotu TAURONA, czyli naszej strategii. Szczególnie istotna pozostaje w tym kontekście fotowoltaika. Wspieramy jej rozwój między innymi poprzez kompleksową ofertę inwestycyjną dla małych i większych firm, dzięki której mogą one zmniejszać swoją zależność od wahań rynkowych cen energii i w konsekwencji znacząco obniżyć roczne rachunki za energię – mówi Paweł Szczeszek, Prezes Grupy TAURON.

Do sieci dystrybucyjnej TAURONA podłączona jest już blisko jedna trzecia wszystkich mikroinstalacji w Polsce. Począwszy od lipca rozpoczął w praktyce funkcjonowanie nowy system rozliczeń prosumentów, czyli tzw. net-biling, w którym prosument jest aktywnym uczestnikiem rynku.

Oszczędności

Eksperci TAURONA podkreślają, że fotowoltaika pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii zarówno dla małych, jaki i większych firm – szczególnie tych, które zmaksymalizują swoją autokonsumpcję.

– Fotowoltaika to dla firm rozwiązanie generujące korzyści finansowe w trudnym otoczeniu markoekonomicznym. Przykładowo, średniej wielkości firma produkcyjna, która zdecyduje się na montaż najczęściej wybieranej instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp, może dzięki niej zaoszczędzić w ciągu roku od blisko 60 do prawie 80% wydatków na energię – wskazuje Tomasz Lender, Wiceprezes TAURON Sprzedaż odpowiedzialny za rynek biznesowy.

Obok poniesionych nakładów i sposobu finansowania najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy obliczeniach czasu zwrotu z inwestycji jest poziom autokonsumpcji.

– Dla przykładu popularna instalacja o mocy 50 kWp za około 180 000 zł przy autokonsumpcji wynoszącej 25% zwróci się po około 5 latach, generując ponad 35 000 zł oszczędności rocznie. Jeżeli firma zwiększy współczynnik autokonsumpcji do 50%, wówczas okres zwrotu skróci się do niecałych 4 lat, a wartość oszczędności wzrośnie do około 46 000 zł rocznieOznacza to, że przez 25 lat, czyli przewidywany okres użytkowania paneli fotowoltaicznych, można zaoszczędzić nawet mln zł – wylicza Tomasz Lender.

Okres zwrotu z inwestycji może być jeszcze krótszy, jeżeli inwestor posłuży się dodatkowymi instrumentami wspierającymi, tj. dotacjami gminnymi oraz ulgami i odliczeniami podatkowymi.

Zielony Zwrot TAURONA

Oprócz korzyści finansowych inwestycja w odnawialne źródła energii pozwala firmom budować dobrą reputację. Wytwarzając energię ekologicznie, firmy postrzegane są przez konsumentów, jako podmioty prowadzące działalność w sposób odpowiedzialny społecznie. Trend ten popularyzowany jest przez największe światowe marki.

Dla wszystkich zainteresowanych oszczędnościami i innymi korzyściami, jakie niesie z sobą fotowoltaika eksperci TAURONA opublikowali bezpłatny poradnik, który w przejrzysty sposób wyjaśnia, jak skutecznie zainwestować w fotowoltaikę krok po kroku i jak działa jej nowy system rozliczeń.

Nowy poradnik dostępny jest na stronie: biznes.tauron.pl/ebook-fotowoltaika

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 21 lip 2022 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć