OZE

Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm. Poradnik TAURONA dla biznesu

Nawet o blisko 80% może zmniejszyć swoje koszty energii elektrycznej firma, która zainwestuje w panele fotowoltaiczne – wynika z wyliczeń TAURONA. Zdaniem ekspertów technologia ta jest jednym z kluczowych rozwiązań generujących oszczędności w biznesie. Jak z niej skorzystać, TAURON wyjaśnia w darmowym ebooku.

– Odnawialne źródła energii stanowią podstawę Zielonego Zwrotu TAURONA, czyli naszej strategii. Szczególnie istotna pozostaje w tym kontekście fotowoltaika. Wspieramy jej rozwój między innymi poprzez kompleksową ofertę inwestycyjną dla małych i większych firm, dzięki której mogą one zmniejszać swoją zależność od wahań rynkowych cen energii i w konsekwencji znacząco obniżyć roczne rachunki za energię – mówi Paweł Szczeszek, Prezes Grupy TAURON.

Do sieci dystrybucyjnej TAURONA podłączona jest już blisko jedna trzecia wszystkich mikroinstalacji w Polsce. Począwszy od lipca rozpoczął w praktyce funkcjonowanie nowy system rozliczeń prosumentów, czyli tzw. net-biling, w którym prosument jest aktywnym uczestnikiem rynku.

Oszczędności

Eksperci TAURONA podkreślają, że fotowoltaika pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii zarówno dla małych, jaki i większych firm – szczególnie tych, które zmaksymalizują swoją autokonsumpcję.

– Fotowoltaika to dla firm rozwiązanie generujące korzyści finansowe w trudnym otoczeniu markoekonomicznym. Przykładowo, średniej wielkości firma produkcyjna, która zdecyduje się na montaż najczęściej wybieranej instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp, może dzięki niej zaoszczędzić w ciągu roku od blisko 60 do prawie 80% wydatków na energię – wskazuje Tomasz Lender, Wiceprezes TAURON Sprzedaż odpowiedzialny za rynek biznesowy.

Obok poniesionych nakładów i sposobu finansowania najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy obliczeniach czasu zwrotu z inwestycji jest poziom autokonsumpcji.

– Dla przykładu popularna instalacja o mocy 50 kWp za około 180 000 zł przy autokonsumpcji wynoszącej 25% zwróci się po około 5 latach, generując ponad 35 000 zł oszczędności rocznie. Jeżeli firma zwiększy współczynnik autokonsumpcji do 50%, wówczas okres zwrotu skróci się do niecałych 4 lat, a wartość oszczędności wzrośnie do około 46 000 zł rocznieOznacza to, że przez 25 lat, czyli przewidywany okres użytkowania paneli fotowoltaicznych, można zaoszczędzić nawet mln zł – wylicza Tomasz Lender.

Okres zwrotu z inwestycji może być jeszcze krótszy, jeżeli inwestor posłuży się dodatkowymi instrumentami wspierającymi, tj. dotacjami gminnymi oraz ulgami i odliczeniami podatkowymi.

Zielony Zwrot TAURONA

Oprócz korzyści finansowych inwestycja w odnawialne źródła energii pozwala firmom budować dobrą reputację. Wytwarzając energię ekologicznie, firmy postrzegane są przez konsumentów, jako podmioty prowadzące działalność w sposób odpowiedzialny społecznie. Trend ten popularyzowany jest przez największe światowe marki.

Dla wszystkich zainteresowanych oszczędnościami i innymi korzyściami, jakie niesie z sobą fotowoltaika eksperci TAURONA opublikowali bezpłatny poradnik, który w przejrzysty sposób wyjaśnia, jak skutecznie zainwestować w fotowoltaikę krok po kroku i jak działa jej nowy system rozliczeń.

Nowy poradnik dostępny jest na stronie: biznes.tauron.pl/ebook-fotowoltaika

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama