EkoMobility

Elektromobilność w Pułtusku. Z dotacji NFOŚiGW gmina kupi autobusy elektryczne

Samorząd gminy Pułtusk dzięki blisko 1,52 mln zł dotacji i 682 tys. zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakupi dwa autobusy o napędzie elektrycznym. Umowa pomiędzy samorządem Pułtuska a NFOŚiGW została podpisana 15 lipca 2022 r.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach drugiej edycji programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”, którego celem jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym i rozwój w Polsce „zielonej” mobilności. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże gminie Pułtusk dofinasowanie w wysokości prawie 1,52 mln zł (dotacja) i 682 tys. zł (pożyczka). Za te pieniądze zostaną zakupione dwa autobusy o napędzie elektrycznym.

Niezmiennie pokazujemy, że upowszechnienie w Polsce zeroemisyjnego transportu publicznego dotyczy już nie tylko dużych miast, ale także mniejszych miejscowości. Zależy nam, aby jakość powietrza w Polsce stawała się coraz lepsza, stąd chociażby wdrażany program „Zielony Transport Publiczny” służący ludziom, ekologii, środowisku, nam wszystkim – podkreśla Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zaznacza, że zakupienie autobusów elektrycznych oznacza dla gminy Pułtusk poprawę jakości życia. – Dotacje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowią ważną pomoc dla mniejszych  gmin, które muszą zmagać się z problemem zanieczyszczenia środowiska a nie mają możliwości szerokiego rozwoju społeczno-gospodarczego. Cieszę się, że tym razem gmina Pułtusk dołączyła do grona beneficjentów – mówi Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów.

Elektromobilność jest aktualnie najważniejszym trendem w  przemyśle motoryzacyjnym. Staramy się na nią patrzeć dość szeroko, bo to nie tylko same pojazdy o napędzie elektrycznym, ale także działania na rzecz ich produkcji, infrastruktury ładowania czy recyclingu baterii – podkreśla Artur Michalski, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Wspieramy Polaków nie tylko w zakresie dofinansowania zakupów, ale również staramy się poprzez edukację promować rozwiązania nieemisyjnych pojazdów jako ekologicznych, a w dłuższym czasie również zdecydowanie bardziej ekonomicznych – stwierdza wiceszef NFOŚiGW.

Korzystając z dofinansowania z programu „Zielony Transport Publiczny” gmina Pułtusk planuje kupić dwa autobusy o napędzie elektrycznym wyposażone w baterię o pojemności 40-50 kW, która zapewni zasięg ok. 130-150 km.

– Mają to być pojazdy nie tylko bezemisyjne, ale też komfortowe w użytkowaniu, ciche,  niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dobrze, że samorządy mogą korzystać z tego rodzaju programów, które w dużej mierze ułatwiają życie mieszkańców – zaznacza Mateusz Miłoszewski, Zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk.

Umowa o udzielenie dotacji w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” została podpisana 15 lipca br. w Urzędzie Gminy w Pułtusku. Zakończenie projektu przewidywane jest na 28 lutego 2023 r. Inwestycja, poza profitami społecznymi i gospodarczymi,  przyniesie wymierne korzyści ekologiczne: zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 37,69393 Mg w ciągu roku, a także ograniczenie emisji tlenków azotu (o 0,04179 Mg/r.) i pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów 0,00016 Mg rocznie. Ponadto, w ramach niniejszego projektu zaplanowano przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 4 kierowców i naukę obsługi pojazdu.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Działy

Reklama